avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate bogdandragos

Activitate bogdandragos

Buna seara, am fost oprit in trafic avand permisul de conducere suspendat; mi s-a dat dovada fara drept de circulatie, mi-a fost deschis dosar penal, iar dupa aproape 5 ani am fost condamnat definitiv (cu suspendare + zile in folosul comunitatii); intrebarea mea este: urmeaza sa mi se anuleze permisul acum SAU dupa perioada de probatiune? Imi pot ridica permisul si il predau dupa? Nu intelg mare lucru din articol. Va multumesc
Stima
Răspuns la discuția Conducere cu permisul suspendat
Probabil daca esti cooperant si recunosti o sa iti dea aproximativ ca si mie: o perioada de probatiune, ceva zile de munca in folosul comunitatii si o sa iti anuleze permisul

Highlander11 a scris:



bogdandragos a scris:

Buna seara. Am avut permisul de conducere suspendat pentru 30 de zile, am condus in aceasta perioada si cu ocazia unei vizite la politie am recunoscut ca am facut-o. Mi-a fost suspendat din nou dreptul de a conduce, pe perioada cercetarilor, primind dovada fara drept de circulatie. Ce pedeapsa ma paste si sunt sanse sa se scada din pedeapsa perioada in care nu am avut drept de circulatie?
Va multumesc

In spera mea nu poate nimeni sa imj dea un raspuns concludent?

Răspuns la discuția Conducere cu permisul suspendat
Inca nu am primit nimic in legatura cu permisul dar am inteles ca urmeaza sa se dispuna anularea documentului deoarrce am fost condamnat.

radunadal a scris:


Si ti-au anulat permisul ? e fapt tu ce infractiune ai avut ?
radunadal a scris:

Salut , cam in aceeasi situatie sunt si eu . Care a fost verdictul in acea felicitare ?



Răspuns la discuția Conducere cu permisul suspendat
Salut, 9 luni inchisoare cu suspendare, 2 ani de probatiune si 60 de zile munca in folosul comunitatii

radunadal a scris:

Salut , cam in aceeasi situatie sunt si eu . Care a fost verdictul in acea felicitare ?

Răspuns la discuția Conducere cu permisul suspendat
Salut, a durat 4 ani si 8 luni, vina pentru perioada lunga de asteptare o poarta politistul de la mine din localitate ce s-a ocupat de dosar fiindca nu l-a trimis. In principiu daca dosarul e trimis catre solutionare e o chestiune de cateva luni pana afli sentinta.

robi193 a scris:

Bogdan Dragos, ne spui te rog cat a durat tot procesul?

Răspuns la discuția Conducere cu permisul suspendat
Salut, pana am aparut in fata judecatorului a durat exact 4 ani si 8 luni, timp in care am tot inaintat cereri de urgentare a dosarului. A durat asa mult din cauza incapatanarii politistului responsabil de dosarul meu din localitatea mea deoarece nu a binevoit sa il trimita spre solutionare. De la proces pana la primirea felicitarii acasa a durat fix o luna.

robi193 a scris:

Bogdan Dragos, ne spui te rog cat a durat tot procesul?

Buna seara, recent mi-a fost anulat permisul de conducere in baza hotărârii de condamnare rămasă definitiva. Detin permis de conducere valabil intr-o tara non-membra UE unde sunt si stabilit (UK). Intrebarea mea este: pot conduce legal un autovehicul pe teritoriul Romaniei in conditiile in care detin permis de conducere eliberat de o tara care nu face parte din UE? Daca are vreo relevanta, pe teritoriul Romaniei sunt abia la inceputul termenului de supraveghere de 2 ani. Va multumesc!
Stima
Buna ziua, am fost oprit in trafic in timp ce aveam dreptul de a conduce suspendat, mi s-a deschis dosar penal si mi-a fost data dovada fara drept de circulatie. Dupa 5 ani am aparut in fata unui judecator care mi-a dat 9 luni de inchisoare cu suspendare respectiv 2 ani de supraveghere si 2 luni de munca in folosul comunitatii. Intrebarea mea este urmatoarea: pot merge acum sa imi ridic permisul avand in vedere ca dosarul mi-a fost finalizat? Mentionez ca in scrisoarea primita nu face referire la asta.Caut ajutor, va multumesc
Răspuns la discuția Conducere cu permisul suspendat
multumesc frumos, m-ati linistit
Buna seara. Am avut permisul de conducere suspendat pentru 30 de zile, am condus in aceasta perioada si cu ocazia unei vizite la politie am recunoscut ca am facut-o. Mi-a fost suspendat din nou dreptul de a conduce, pe perioada cercetarilor, primind dovada fara drept de circulatie. Ce pedeapsa ma paste si sunt sanse sa se scada din pedeapsa perioada in care nu am avut drept de circulatie?
Va multumesc