avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Activitate valentinth

Activitate valentinth

Buna ziua,

Cu aproximativ un an in urma am achizitionat un teren in bucuresti . Terenul are strada si numar de la primarie .
Terenul facea parte din o parcela mai mare care in urma cu 10 ani a fost despartita in aproximativ 6 parcele , una din ele fiind drum de servitute si pentru mine si pentru un alt vecin ( dar nu era inregistrata cu sarcini la cadastru/cartea funciara )
Acel vecin a vandut , iar actualul proprietar s a trezit ca nu exista drum de access asa ca a cumparat si parcela destinata drumului (? ) si a alipit o terenului lui . A fost posibil deoarece nu exista nici o sarcina pe acea parcela . Ulterior a construit o casa si gard pe toata proprietatea lui ( inclusiv "drumul" )
Pe alta latura a terenului exista un drum de servitute proprietate a vecinilor de vis a vis , dum lasat de ei din terenul propriu , toti ffind proprietari pe el .
In momentul cumpararii terenului , avand strada si numar , nu mi am pus problema accesului .
Problema este ca vecinii de vis a vis nu doresc in nici un fel a imi oferi access pe drumul lor , iar cei de langa ( care au alipit "drumul " ) ar dori sa ii le ofer jumatate din banii pe care ei i au dat pe "drumul" alipit pe care au si construit casa/gard si sa le ofer drept de proprietate comuna pe aproximativ 200 metri patrati din terenul meu pentru a isi putea parca masinilie ( tin sa mentionez ca in acest moment terenul meu este si parcare pentru toti vecinii de pe strada - inclusiv cei de vis a vis - si spatiu de depozitare )
Cum as putea rezolva aceasta situatie ?

va multumesc

Vali