avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate amuliu

Activitate amuliu

Răspuns la discuția Contract prenuptial
Am cumparat acest apartament prin credit ipotecar. Eu voi plati ratele si dupa casatoriei. Sa inteleg ca va deveni bun comun? Cum sa fac sa imipastrez apartamentul fara sa am surprize?
Răspuns la discuția Contract prenuptial
Am cumparat acest apartament prin credit ipotecar. Eu voi plati ratele si dupa casatoriei. Sa inteleg ca va deveni bun comun? Cum sa fac sa imipastrez apartamentul fara sa am surprize?
Buna ziua.
Ma voi casatori peste cateva luni. Eu am un apartament luat prin credit ipotecar, viitorul sot are casa, bani si masini , dar toate bunurile sunt trecute pe numele parintilor.
Avand in vedere ca el nu are nicio proprietate, iar eu un apartament cu credit ipotecar, ma intreb daca nu ar ttebui sa incheiem un contract prenuptial. Nu se stie niciodata ce se poate intampla ( el nu are nimic pe numele lui) asa ca doresc un sfat din partea fumneavoastra. Fac precizarea ca fiecare avem cate un copil din casniciile anterioare.
Răspuns la discuția Onorariu de succes
Cand avocatul cere onorariul de succes 20% din sumele pe care ti le v a returna banca ( sau nu) in stadiul de apel al unui proces, nu e quota litis?
Răspuns la discuția Onorariu de succes
Apreciez efortul avocatului meu, am achitat onorariul pe care mi l a cerut in vederea sustinerii cauzei mele la instanta de fond, dar nu inteleg de ce abia acum { in apel} imi spune de onorariul de succes de 20%( pe langa onorariul sustinerii cauzei in apel)
Răspuns la discuția Onorariu de succes
Banca mea a depus apel. In aceasta faza i sa incheiem un alt contract cu un alt onorariu. Intrebarea e simpla... 20% nu este mult?

CABINET DE AVOCAT BARBULESCU ION-SEBASTIAN a scris:

Buna ziua,
Este normal cata vreme atat dumneavoastra cat si avocatul ati fost de acord cu acest onorariu i ati semnat contractul.

Răspuns la discuția Onorariu de succes
Onorariul de succes se stabileste de la inceput, de cand se face contractul de asistenta juridica sau se discuta abia dupa ce instanta de fond admite cererea? Si daca da, 20% e corect?
Mai in gluma, mai in serios cred ca ajung sa impart banii cu ei.... :(
Am un credit ipotecar luat in franci elvetieni. Am dat ibanca in judecata. Am facut contract cu o casa de avocatura, am platit onorariu si traducerille. Acum instanta mi a admis o parte din capetele de cerere gen dobanda, comision de administrare samd.
Azi m a sunat avocatul ca luni e ultima zi in care ar putea sa depuna documentele ( probabil banca a depus apel.... asta nu mi a spus). Si ca trebuie sa avem un nou contract de asistenta pentru aceasta faza a procesului. ( 1000 de lei). Corect pana aici.
Ce apare nou ( si nu am discutat niciodata despre asta) este.... atentie!!! onorariul de succes de 20% din suma de bani pe care o voi recupera de la banca. Este normal sa imi ceara onorariu de succes cu acest procent??
Am urmatoarea situatie:
Casatorita in 2013 cu un roman, cetatean canadian ( casatorie incheiata in Montreal la un notar). Dupa intoarcerea in Ro am incercat transcrierea certificatului de casatorie, dar, surpriza, functionarele din cadrul serviciului de stare civila mi-au spus ca e imposibil deoarece divortul sotului meu( admis in conditiile legii canadiene) nu fusese inregistrat in Ro, ceea ce facea imposibila inregistrarea casatorie.
Avand in vedere situatia, acesta mi-a trimis o procura pentru a incepe procedura de exequatur ( recunoasterea divortului din Canada de catre autoritatile romane).
Din cauza unor probleme familiale relatia noastra s-a deteriorat in scurt timp, astfel ca am luat decizia sa ne despartim. Divortul introdus de el in Canada a durat mult, judecatorul avand niste dubii, dar dupa un an a fost admis.
Problema mea consta in faptul ca acesta nu doreste sa imi transmita hotararea de divort.
Viata mea s-a schimbat in bine. Intrebarea mea este: Ma pot casatori in Ro avand in vedere imposibilitatea recunoasterii casatoriei din Canada si ulterior, divortului( din motivele expuse)?
Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra.