avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate instamintirea

Activitate instamintirea

soficu cristina a scris:

legal se poate fiscaliza ca ambulanta.


Sunt convins ca legal se poate. Intrebarea mea era CUM sa fac sa fiscalizez casa ca fiind una ambulanta / portabila.

De exemplu un curier are o casa de marcat portabila el emitand bonul in diverse puncte.

Daca are cineva informatia aceasta va astept cu un raspuns CONCRET. Sunt convins ca se poate!

Va multumesc
Haideti sa o luam altfel - cine stie cand/unde emiteti bonul fiscal.
Nu vad de ce sa va complicati cu portabilitatea fiscala a casei de marcat.

De exemplu ANAF daca vine intr-un control "ad-hoc" si iti gaseste casa de marcat fiscalizata pe alt punct de lucru dar care opereaza in altul. Vreau sa functionez legal si fara frica de a incalca legea in vreun fel.

Multumesc
nu am inteles raspunsul dvs. intrebarea mea cred ca este destul de explicita:

Vreau sa merg de ex din scoala in scoala sa fac fotografii la minut. In mod cert TREBUIE SA EMIT BON FISCAL pentru fiecare poza. Locatia se schimba de la zi la zi. Am o singura casa de marcat portabila. Cum pot fiscaliza casa de marcat ca ea chiar sa fie portabila si din punct de vedere legal?

Multumesc
Stimati Domni/Doamne

De curand am infintat un SRL.
Am cumparat o casa de marcat portabila si trebuie sa o inregistrez.
Am incercat sa ma documentez de pe internet cum as putea sa o folosesc in mai multe locatii insa nu imi este CLAR.
Activitatea mea principala este imprimarea fotografiilor "la minut".

In speta: Trebuie sa merg in fiecare zi la o alta locatie (de ex scoli, nunti, targuri, evenimente) unde ma deplasez cu echipamentul si casa de marcat.

INTREBAREA ESTE: ce trebuie sa facca sa pot emite bon cu aceeasi casa de marcat in alte locatii?

Va multumesc