avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1642 soluții astăzi
Forum Activitate shadowhunter

Activitate shadowhunter

Buna ziua,
am foarte mare nevoie de ajutor!!!
In prima zi de angajare, acum aproximativ doi ani si ceva , am semnat un act aditional de pregatire profesionala destul de general . Mi se impune plata costurilor suportate de angajator in cazul in care eu vreau sa plec timp de doi ani de la data absolvirii cursului. Mentionez ca actul este destul de general, nu se refera la un training anume, cat costa, durata trainingului. Dar ca tot romanul , nu citesti si semnezi.
Timp de doi ani nu m-au solicitat la nici un training, insa in luna mai m-au trimis in strainatate pentru specializare, direct la un curs avansat, eu neavand cunostiinte foarte multe in domeniu, pe un alt departament. M-am interesat de clauze, insa mi-au zis ca nu exista.
Mi-am depus demisia de curand si m-au instiintat ca exista un act aditional semnat de mine, deci sunt buna de plata.
Intrebarea mea este : nu era mult mai legal sa imi aduca la cunostiinta inainte sa plec la curs un act aditional unde sa stipuleze exact cursul la care ma duc, durata, costuri , scopul, iar eu sa imi dau acordul si sa semnez efectiv pentru traningul care l-am facut? Ce sanse as avea in instanta ?