avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate adrianaady

Activitate adrianaady

Buna ziua. Un prieten de familie a decedat. Nu avea sotie sau copii, ci doar cativa veri apropiati. Acestia au fost la angajator pentru ajutorul de deces. Angajatorul i.a trimis la firma de asigurari. Acolo le.au spus sa faca actele si sa dea numarul de cont pentru virarea banilor, apoi le.au trimis o notificare precum nu pot beneficia de acest ajutor deoarece decedatul era deja bolnav la data angajarii (suferea de cancer). Ce ramane de facut, in conditiile in care cei care s.au ocupat de inmormantare nu au luat nici ajutor de deces, nici de inmormantare?
Am facut un card de credit in 2009, la o banca, aceasta nu mai este pe piata in prezent, nu am mai reusit sa platesc din 2011. Creditul a fost vandut unei firme de recuperare. Am primit instiintarea de la executor in august 2016. Dosarul a fost in instanta, iar instanta a aprobat inceperea executarii. Nu stiu daca mai pot face ceva, avand in vedere ca s-a prescris si termenul de contestare la executare. Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua. Am primit instiintare de incuviintare a executarii silite pentru un credit, firma de recuperari a apelat la executor/instanta. De la biroul executorului m-i s-a spus sa trimit la ei un angajament de plata si sa depun bani in contul lor. Daca eu fac acest lucru - angajament de plata pentru rate lunare si depun lunar sume in contul lor- ei mai apeleaza la executare, respectiv la poprirea pe salariu? Va multumesc pentru raspunsuri.