Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita/ poprire pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita/ poprire pe salariu

Buna ziua. Am primit instiintare de incuviintare a executarii silite pentru un credit, firma de recuperari a apelat la executor/instanta. De la biroul executorului m-i s-a spus sa trimit la ei un angajament de plata si sa depun bani in contul lor. Daca eu fac acest lucru - angajament de plata pentru rate lunare si depun lunar sume in contul lor- ei mai apeleaza la executare, respectiv la poprirea pe salariu? Va multumesc pentru raspunsuri.
Da, pot apela si la executare silita prin poprire.
Da pot apela la poprire insa prima si prima data verificati dvs daca cumva dreptul de a cere executarea silita nu s-a prescris.
Mai multe detalii si poate va pot ajuta cu un sfat ;)
Am facut un card de credit in 2009, la o banca, aceasta nu mai este pe piata in prezent, nu am mai reusit sa platesc din 2011. Creditul a fost vandut unei firme de recuperare. Am primit instiintarea de la executor in august 2016. Dosarul a fost in instanta, iar instanta a aprobat inceperea executarii. Nu stiu daca mai pot face ceva, avand in vedere ca s-a prescris si termenul de contestare la executare. Va multumesc pentru raspunsuri.
Aveati termen 15 zile din momentul lxuarii la cunostinta. Puteti incerca si o contestatie la titlul executoriu. Aceasta nu este tinuta de termen.