avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate blondu106

Activitate blondu106


Buna seara, in cartea de munca scrie: incadrat cu program de lucru de 6 ore conform art. 101/1 C.M data de 19.05.2003 , iar in decizia in baza careia s-a facut incadrarea la programul de 6 ore scrie ca incepand cu data de 19.05.2003 ma incadrez cu program de 6 ore in temeiul prevederilor art. 104 al.1 din C.M .Deci in cartea de munca este scris gresit articolul.

Da are viza ITM-ului in anul 2008 cand a incetat contractul de munca si s-a incheiat cartea de munca.Multumesc

Raspuns
In data de 19 mai 2003 cand afirmati ca a fost facuta inregistrarea in cartea de munca era in vigoare Codul Muncii -Legea 53,publicat in MOFOficial nr. 72 din 5 februarie 2003) care la art 101al(1) preciza:

Art. 101.
(1) Angajatorul poate incadra salariati cu program de lucru corespunzator unei fractiuni de norma de cel putin doua ore pe zi, prin contracte individuale de munca pe durata nedeterminata sau pe durata determinata, denumite contracte individuale de munca cu timp partial.
iar la art 104(1) :

Art. 104.

(1) Angajatorul este obligat ca, in masura in care este posibil, sa ia in considerare cererile salariatilor de a se transfera fie de la un loc de munca cu norma intreaga la unul cu fractiune de norma, fie de la un loc de munca cu fractiune de norma la un loc de munca cu norma intreaga sau de a-si mari programul de lucru, in cazul in care apare aceasta oportunitate.

Temeiul legal a fost inregistrat corect in cartea de munca ,art101al(1) raportat la data pe care ati mentionat-o . In decizie sigur nu apare si art 101 (1)pe langa acel 104(1)?

Trebuie sa stiti ca ulterior, Codul Muncii a suferit o serie de adaogiri,modificari si a fost republicat prima oara dupa 2003 ,in anul 2011 in MOF Nr. 345/18.V.2011 cu o noua numerotare a articolelor,astfel continutul art 101(1) a fost preluat intr-o forma modificata ,prin eliminarea acelei limitari la fractiune de norma de 2 ore /zi de prevederea art 104(1),astfel:

Art. 104
(1) Angajatorul poate incadra salariati cu fractiune de norma prin contracte individuale de munca pe durata nedeterminata sau pe durata determinata, denumite contracte individuale de munca cu timp partial.



Concluzionand, in opinia mea ,nu exista nicio eroare raportat la temeiul legal mentionat in inregistrarea din cartea de munca ,daca este vorba intr-adevar despre 18mai 2003

In decizie este scris articolul , iar acest lucru nu va afecteaza la calculul vechimii in munca.

Pana la 01.01.2011 , vechimea in munca se probeaza cu carnetul de munca.


Daca articolul era mentionat gresit, ITM-ul l-ar fi corectat si nu ar fi certificat inregistrarile efectuate.

Intr.

Buna ziua, in decizie apare doar aticolul 104 al.1 . Daca nu afecteaza calculul vechimii puteti sa imi spuneti de ce la angajare pe data de 1.01.2013 mi s-a luat 1 an si 9 luni din vechime pe motiv ca am lucrat program de 6 ore? Multumesc!


Rasp.

Vi s-a calculat gresit vechimea in munca la 01.01.2013.

Potrivit Codului Muncii, munca prestată în temeiul unui contract individual de muncă îi conferă salariatului vechime în muncă, indiferent de durata timpului de munca - norma intreaga sau timp partial- (n.m.)

Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile.

Incepand cu 5 iulie 2005, art.103 alin.(3) C.mun. a fost abrogat de către OUG 65/2005. Acestea prevedea : "(3) În cazul salariatului care desfăşoară activitatea în temeiul unui contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare la sistemul public de asigurări sociale se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat conform legii."

Pierderea de vechime provine anterior datei intrarii in vigoare a OUG 65/2005,respectiv din perioada 18mai 2003 ,iulie 2005 cand a lucrat cu norma de 6 ore .

ultima dată editat de hrs61 pe data de Duminica, 2 Octombrie 2016, 18:43

Nu are cum sa i se piarda din vechime pentru ca a lucrat cu timp partial ... fostul art.103 alin.3 C.mun. se refera la stagiu de cotizare la sistemul public de asigurări sociale si nicidecum la vechimea in munca.

Intr.

In cazul acesta unde pot sa ma adresez si cine poate sa-mi rectifice greseala si sa-mi recalculeze vechimea corecta , deoarece unitatea la care am lucrat ,s-a desfiintat in 2008 ?Multumesc.


Rasp.


Calculul vechimii in munca nu vi-l face nicio institutie publica , calculul stagiului de cotizare il poate efectua Casa de Pensii cand depuneti dosarul de pensionare.

Vi s-a spus ca nu este nicio greseala in carnetul de munca, ci de la modul de calcul al vechimii in munca.



M-am exprimat gresit,este vorba despre stagiul de cotizare care se diminueaza pt acea perioada si nu despre vechime!





@blondu106:
"In cazul acesta unde pot sa ma adresez si cine poate sa-mi rectifice greseala si sa-mi recalculeze vechimea corecta , deoarece unitatea la care am lucrat si anume S.C Universul S.A ,s-a desfiintat in 2008 ?"


Dvs sunteti interesat de vechime in vederea stabilirii unor drepturi salariale (calcul spor vechime de ex) sau de "vechime"pt pensie ,am pus ghilimele pt ca in prezent la pensie discutam despre stagiul de cotizare si nu mai operam cu notiunea de vechime in munca.

1. Daca sunteti interesat de vechime in munca ca atare ,pt a vi se stabili la actualul loc de munca un spor de vechime,atunci in perioada 1octombrie 1987-1martie 2008 ati cumulat 20 de ani si 5 luni vechime in munca ,faptul ca ati desfasurat activitate in acest interval si cu fractiune de norma nu influenteaza cu nimic ! Angajatorul actual are obligatia de a va recalcula vechimea integrala corect,pana in prezent,pe baza inscrisurilor din cartea de munca si puteti sa solicitati in scris acestuia sa o faca !

2. Daca insa va refereati la stagiul de cotizare la pensii(vechimea pt pensie) atunci trebuie sa aveti in vedere ca in intervalul 18 mai 2003-1 martie 2008,adica 4 ani 9 luni si 13 zile,cat ati prestat cu 6 ore, in perioada 18mai 2003- 5iulie 2005, stagiul se calcula proportional cu timpul lucrat ,astfel ca la 12 luni lucrate cu 6 ore se iau in calcul doar 9 luni stagiu,si de aici "pierderea de vechime"despre care spuneati dvs

3. In cartea de munca inregistrarea este facuta corect. Buna ziua .Raspunsul primit de la angajator urmarea cererii depuse de mine este urmatorul : ,,In conformitate cu prevederile art.106.alin.1)din Legea nr.53/2003-Codul Muncii ,republicata,cu modificarile si completarile uletrioare**Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga,in conditiile prevazute de lege si de CCM.aplicabile**si ale art .106 alin .2),,Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat,raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru,,.Din verificarea documentelor aflate in dosarul personal,cat si prin recalcularea vechimii,reiese faptul ca la momentul angajarii in cadrul unitatii aveati o vechime in munca de 19ani 7luni si 2zile,potrivit careia vi s-a acordat un spor de vechime in munca de 20%,corect stabilit la aceea data.Acesta a fost raspunsul oficial scris.Verbal mi-sa spus ca nu este corect ca eu cu program partial sa am acelasi spor de vechime ca a unei persoane cu program normal,si ca ei asa calculeaza sporul de vechime .Unde ma pot adresa pentru a afla adevarul.Multumesc mult.
Va multumesc pentru recomandari!
In cazul acesta unde pot sa ma adresez si cine poate sa-mi rectifice greseala si sa-mi recalculeze vechimea corecta , deoarece unitatea la care am lucrat si anume S.C Universul S.A ,s-a desfiintat in 2008 ?Multumesc.
Buna ziua, in decizie apare doar aticolul 104 al.1 . Daca nu afecteaza calculul vechimii puteti sa imi spuneti de ce la angajare pe data de 1.01.2013 mi s-a luat 1 an si 9 luni din vechime pe motiv ca am lucrat program de 6 ore? Multumesc!
Buna seara, in cartea de munca scrie: incadrat cu program de lucru de 6 ore conform art. 101/1 C.M data de 19.05.2003 , iar in decizia in baza careia s-a facut incadrarea la programul de 6 ore scrie ca incepand cu data de 19.05.2003 ma incadrez cu program de 6 ore in temeiul prevederilor art. 104 al.1 din C.M .Deci in cartea de munca este scris gresit articolul.

Da are viza ITM-ului in anul 2008 cand a incetat contractul de munca si s-a incheiat cartea de munca.Multumesc
Doresc ajutor intr-o problema.M-am angajat in 1987la tipografia Informatia Bucurestiului din str.Brezoianu cu contract pe perioada nedeterminata si program normal de 8 ore,pana in luna 05.2003 cand am trecut la program de 6 ore in temeiul prevederilor art.104 al.1.din C.M lucrand pana pe data de 1. 03.2008 cand a incetat C.M.,avand 20ani si 5 luni vechime.In 2013 m-am reangajat la o alta unitate unde am pierdut 1an si 9 luni din vechime,pe motiv ca am avut program de 6 ore.Citind un articol postat de dvs.in legatura cu programul de 6 ore am recitit cartea de munca unde am descoperit o greseala si anume in loc de articolul 104 alineatul 1 este trecut articolul 101 alineatul 1 iar in deciziea nr. 28 din 14 .05.2003 este trecut art 104 al 1.Cum procedez,cine imi poate rectifica greseala din cartea de munca si cum imi pot recapata anii de vechime pierduti. Mentionez ca dupa 1990 tipografia si-a schimbat denumirea in SC Universul SA si s-a desfiintat in 2009.