avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate dumgheorghe

Activitate dumgheorghe

Răspuns la discuția Problema act Vanzare-Cumparare
Va multumesc pentru amabilitate,o seara placuta.
Buna ziua,va rog foarte foarte mult pe cei indreptatiti care cunosc asemenea cazuri.Am incheiat de curand un contract de vanzare-cumparare a unui imobil.Cum eu locuind in Bucuresti,s-a trecut adresa corecta in schimb s-a produs o eroare adaugandu-se Jud.Vrancea in loc de Mun.Bucuresti.La acest contract vanzatorul nu a adus certificatul energetic,la notar i-am spus ca trebuie certificatul energetic iar notarul a spus ca nu cere si nu este nevoie,dar in schimb in contract notarul a scris cum ca,eu cumparatorul,"am cunostinta de prevederile legii nr.159/2013 art.13 indice 1,aliniat 4 si stiu ca lipsa certificatului de performanta energetica atrage nulitatea relativa a contractului care poate fi confirmata in termen de 30 zile de la data perfectarii prezentului contract" am incheiat citatul.
Eu,avand dubla eroare pe contract,cea cu Jud.Vrancea si cea cu certificatul energetic ce se poate intampla cu acest contract de vanzare-cumparare?Poate fi anulat ?Si daca da,cine poate invoca anularea contractului ?Mai este valabil ?Ce posibilati de remediere am in acest moment ?Sau cine se face vinovat de aceste erori ?Va multumesc.