Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema act Vanzare-Cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema act Vanzare-Cumparare

Buna ziua,va rog foarte foarte mult pe cei indreptatiti care cunosc asemenea cazuri.Am incheiat de curand un contract de vanzare-cumparare a unui imobil.Cum eu locuind in Bucuresti,s-a trecut adresa corecta in schimb s-a produs o eroare adaugandu-se Jud.Vrancea in loc de Mun.Bucuresti.La acest contract vanzatorul nu a adus certificatul energetic,la notar i-am spus ca trebuie certificatul energetic iar notarul a spus ca nu cere si nu este nevoie,dar in schimb in contract notarul a scris cum ca,eu cumparatorul,"am cunostinta de prevederile legii nr.159/2013 art.13 indice 1,aliniat 4 si stiu ca lipsa certificatului de performanta energetica atrage nulitatea relativa a contractului care poate fi confirmata in termen de 30 zile de la data perfectarii prezentului contract" am incheiat citatul.
Eu,avand dubla eroare pe contract,cea cu Jud.Vrancea si cea cu certificatul energetic ce se poate intampla cu acest contract de vanzare-cumparare?Poate fi anulat ?Si daca da,cine poate invoca anularea contractului ?Mai este valabil ?Ce posibilati de remediere am in acest moment ?Sau cine se face vinovat de aceste erori ?Va multumesc.
Buna ziua,
Cat priveste jud Vrancea, este eroare materiala si se indreapta prin incheiere de indreptare eroare materiala de notar, fiind gratuita.
Cu certificatul energetic, peste 30 de zile contractul devine fara probleme.
Incercati sa solutionati amiabil,incheind act aditional la precontractul de vanzare cumparare
Solicitati vanzatorului sa depuna certificatul energetic,este document pe care il poate obtine daca are interes in 48 h
Va multumesc pentru amabilitate,o seara placuta.