avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate FLAVIUSTOMA

Activitate FLAVIUSTOMA

BUNA ZIUA!

As dori sa detailez un caz de suspendare a stimulentului, iar pe final doua intrebari vizavi de acesta:

Sotia a nascut primul baietel in 28 martie 2015. Datorita faptului ca nu a avut decat 10 luni lucrate in ultimul an calendaristic inainte sa se nasca baietelul, nu a putut beneficia de CIC. Prin urmare am aplicat eu ca si tata, direct pentru stimulent de insertie si am si beneficiat de acesta.
Intre timp sotia a nascut cel de-al doilea baietel in data de 21 iunie 2016, cand primul baietel avea deja un an si 3 luni. Imediat dupa nasterea celui de-al doilea copil s-a schimbat si legea in baza careia se poate intra in CIC (solicitantul trebuie sa fi avut in ultimi 2 ani (comparative cu 1 an dupa vechea lege) minim 12 luni lucrate). In baza acestei legi sotia a putut sa aplice pentru CIC incepand cu data de 12 iulie 2016 pentru cel de-al doilea baietel . Tot incepand cu aceasta data AJPIS-ul mi-a interupt mie ca si tata dreptul la stimulent pentru primul baietel invocand diverse motive cu toate ca cei de la ASCO mi-au spus verbal ca voi primi in continuare stimulentul de insertie pana va implini primul copil varsta de 3 ani (dupa noua lege), chiar daca sotia a aplicat pentru CIC afferent celui de al doilea copil.

INTRTEBARE :
Din punct de vedere legal as avea drepul sa primesc in continuare stimulent de insertie daca ma aflu in stituatia de mai sus? Ce pot face daca mi-a venit acasa deja decizia de incetare a stimulentului?

Multumesc