avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian C.

Activitate Adrian C.

Buna ziua
In anul 2010 am achizitionat o garsoniera prin programul "Prima Casa" si anul acesta am reusit sa o achit integral. Am solicitat ridiarea ipotecii iar in extrasul de Carte Funciara sunt grevat de urmatoarea sarcina : PRIVILEGIU VANZATOR PT REST DE PLATA". In contractul de V-C exista un paragraf, citez : Vanzatoarea,prin mandatar, se obliga ca la data la care a primit pretul vanzarii sa dea o declaratie in forma autentica din care sa rezulte ca a primit pretul vanzarii si prin care sa mandateze BRD sa radieze privilegiul sau inscris in CF a imobilului "
Mentionez ca garsoniera a fost cumparata de la o doamna in varsta de 76 ani care a mandatat-o pe fiica dumneaiei sa o reprezinte. In situatia data ce pot sa fac sa radiez aceasta sarcina?
De unde acest rest de plata? Banii i-au fost virati in aceeasi zi intr-un cont deschis de dumneaiei. Nu mi-au fost inmanate actele si cheile casei pana nu a vazut banii in cont.
Cui trebuie sa ma adresez?
Mandatarul poate sa dea declaratia acuma?( posibil sa fie decedata proprietara de drept)
Cum as putea sa rezolv aceasta problema ?
Va multumesc anticipat.