avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate aurelia1963

Activitate aurelia1963

Multumesc mult pentru raspuns ! sper sa mearga la notar .... altfel va trebui sa aleg instanta si cred ca va fi dificil ...
Locuiesc in casa unui individ cu care nu sunt casatorita dar cu care am trait o perioada. Avand incredere in el,, acesta mi-a cerut suma de 15000 euro pe care i-am dat-o fara acte, promitandu-mi ca-mi va vinde jumatate din casa pe care o detine cu titlu de proprietate, avand certificat de mostenitor in cota de 1/2 , cealalta cota de 1/2 apartinand mamei lui. La data la care au facut succesiunea, tot eu le-am platit si actele la notar, cu totul vreo 2500 lei, in anul 2014. Certandu-ma cu acesta, am vrut sa plec insa nu mai am bani sa-mi cumpar o casa iar el spune ca nu mai are banii pentru ca i-a dat fiicei lui din prima casatoie pentru ca aceasta avea nevoie de bani. Eu nu mai imi permit imprumuturi sa platesc notarul, pentru a-l forta sa-mi vinda jumatatea din casa pe care o detine iar el de asemenea, este pensionar si are si popriri de la banci pe pensie. Va rog din suflet sa ma invatati ce sa fac sa-mi recuperez banii sau sa-l fortez prin intermediul instantei sa-mi dea partea din casa pe care mi-a promis-o.si in care vreau sa locuiesc impreuna cu fiul meu. O prietena mi-a spus ca a patit asemenea si l-a actionat in instanta si asa a reusit sa-l for teze sa-i vanda imobilul promis. Nici nu mai stiu cum sa procedez pentru ca nu mai am bani sa-mi cumpar o alta casa. Tot in acest apartament, eu am facut investitii foarte mari (gresie, faianta, parchet, termopane, usi, mobila, tot, doar eu....). Va rog mult, un sfat !