avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Activitate Liaa

Activitate Liaa

Somatie de plata pe OUG 119/2007 pentru creanta compusa din facturi din sept. 2006-august 2007. Debitorul depune intampinare solicitand respingerea actiunii invocand faptul ca temeiul de drept al actiunii noastre ( OUG 119) nu exista la momentul nasterii creantei (OUG 119 intrand in vigoare in oct. 2007) .
Ce solutie imi dati? se aplica in speta de fata principiul neretroactivitatii legii civile?
OUG este un instrument juridic actual, pe acre ill am acum pt satisfacerea creantei, nu?
Multumesc anticipat pt raspunsuri
m-am intalnit cu lichidatorul si e o creanta la Finante de 1500 lei, ma intreb insa, avand in vedere ca firma nu are activitate din 2001, oare acesta creanta nu e prescrisa? ( 5 ani) as putea contesta creanta? lichidatorul spune ca la aceasta suma se va adauga onorariul lor de inca 1500 lei. nmi se pare mult, iar administratorul are un venit constand intr-o pensie de 400 lei. cum se poate contesta onorariul lichidatorului?
va multumesc mult pt raspunsuri
pe portalul instantelor, ORC apare intimat, iar SRL debitor si un lichidator.
daca SRL nu are bunuri nu se poate inchide procedura potrivit art. 131 din Legea 85? se mai poate antrena raspunderea administratorului?
va rog mult ajutati-ma!
am primit incheierea judecatorului prin care se dispune deschiderea procedurii simplificate de insolventa, cred ca ORC a cerut
va rog tare mult sa ma ajutati
SRL fara activitate din 2001 , fara sa fi cerut preschimabre CUI, fara bilanturi depuse, fara sa fi cerut suspendarea activitatii , deci lasata cu totul in delasare din 2001 , primeste notificare de la lichidator ca s-a deshis procedura insolventei, ca are datorii de 1500 ron la finante etc.... srl - ul nu are bunuri
ce se poate face, se poate antrena raspunderea administratorului, sau se poate inchide procedura fara plata acestor sume? dar daca societatea nu prezinta documentele cerute in notificare?
ati intalnit situatii asemanatoare?
astept raspunsuri, multumesc mult!