avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Neretroactivitatea legii civile
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Neretroactivitatea legii civile

Somatie de plata pe OUG 119/2007 pentru creanta compusa din facturi din sept. 2006-august 2007. Debitorul depune intampinare solicitand respingerea actiunii invocand faptul ca temeiul de drept al actiunii noastre ( OUG 119) nu exista la momentul nasterii creantei (OUG 119 intrand in vigoare in oct. 2007) .
Ce solutie imi dati? se aplica in speta de fata principiul neretroactivitatii legii civile?
OUG este un instrument juridic actual, pe acre ill am acum pt satisfacerea creantei, nu?
Multumesc anticipat pt raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Paraschiva Anghel , Avocat 20:25, 10 Iulie 2009
Important este nu data incheirii facturi ci data la care datoria a devenit scadenta pentru a discuta sau nu de retroactivitatea legii
Achiesez la ceea ce a spus top dan.
Daca la data scadentei facturii a fost in vigoare OUG nr 119/2007,ati invocat corect temeiul de drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce temei juridic este cel corect? nicoleta_85 nicoleta_85 o societate comerciala semneaza cu o alta societate un contract, prin care prima se obliga sa monteze diferite produse intr-un sediul al celei de-a ... (vezi toată discuția)
Facturi fara scadenta Andreea Istrate Andreea Istrate Daca am emis o factura unde nu este inserata data scadentei si nu am nici contract incheiat, dar facturile sunt acceptate la plata prin semnare si stampilare ... (vezi toată discuția)
Og 5 sau oug 119??? rtek rtek Este posibil ca instanta sa respinga o actiune introdusa in temeiul OG 5/ 2001 (somatie de plata) pentru ca nu este introdusa in temeiul OUG 119/2007, ... (vezi toată discuția)