Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Neretroactivitatea legii civile
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Neretroactivitatea legii civile

Somatie de plata pe OUG 119/2007 pentru creanta compusa din facturi din sept. 2006-august 2007. Debitorul depune intampinare solicitand respingerea actiunii invocand faptul ca temeiul de drept al actiunii noastre ( OUG 119) nu exista la momentul nasterii creantei (OUG 119 intrand in vigoare in oct. 2007) .
Ce solutie imi dati? se aplica in speta de fata principiul neretroactivitatii legii civile?
OUG este un instrument juridic actual, pe acre ill am acum pt satisfacerea creantei, nu?
Multumesc anticipat pt raspunsuri
Important este nu data incheirii facturi ci data la care datoria a devenit scadenta pentru a discuta sau nu de retroactivitatea legii
Achiesez la ceea ce a spus top dan.
Daca la data scadentei facturii a fost in vigoare OUG nr 119/2007,ati invocat corect temeiul de drept.