avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate adnana1967

Activitate adnana1967

Multumesc mult pentru consulenta
Buna ziua.Am lucrat in cadrul MI 22 ani si am iesit la pensie cu ordonanta in 2009.Locuiesc in Italia din 2010 si am dubla cetatenie. Pensia intra intr-un cont in Romania si ca sa o pot scoate cu bancomatul mi se ia comision de 25 euro pentru fiecare tranzactie. Am fost la Casa de pensii a MI si mi s-a spus ca NU imi pot vira pensia inr-un cont bancar in Italia deoarece taxele sunt foarte mari. In acest caz as dori sa stiu cum se procedeaza ??? Dar cei care au lucrat in strainatate si primesc pensia in Romania??? Ce spune legea?? Suntem in UE ar trebui sa fie aceeasi lege pentru toate tarile membre.Ca sa nu mai spun ca au refuzat sa-mi trimita si email, in cazul in care au ceva de comunicat(eu nemaiavand domiciliu in Romania) si au refuzat eliberarea unei harti din care sa rezulte ca percep aceasta pensie(pentru a justifica autoritatilor italiene ca am un venit in Romania), Motivatia a fost ca ei imi trimit talonul de pensie....dar daca eu nu mai locuiesc la adresa si plicul se intoarce la expeditor???? Toate aceste probleme se intampla doar in Romania...nu stiu ce sa mai zic Va multumesc mult
Sigur ca nu doresc o CI provizorie pe care va trebui sa o reinnoiesc. Eu am CI, carte de sanatate si pasaport italiane si domiciliu stabil in Italia. Ma interesa doar ce trebuie sa fac ca sa nu pierd si cetatenia romana, in cazul in care CI expira.
Intrebare: in cazul meu unde pot face acest pasaport CRDS in Romania sau la consulatul din Bari, de unde apartin?? In acest caz nu mai este nevoie sa merg la evidenta populatiei in Romania pentru CI?? Pasaportul meu romanesc expira in 2022. Multumesc
Buna ziua. Eu locuiesc in Italia de 10 ani si am dubla cetatenie romana -italiana. Anul acesta imi expira CI in Romania , dar eu nu mai am resedinta in Bucuresti(am vandut casa anul trecut). Ma intereseaza ce documente imi trebuiesc ca sa obtin CI romaneasca si daca pot obtine CI provizorie pe termen de 10 ani, ca sa nu fiu nevoita sa vin in fiecare an sa prelungesc.... sau daca pot avea posibilitatea sa o fac la consulatul roman in Italia. Multumesc
Asa este casa este cumparata cu acei bani + un imprumut facut de mine la banca.Scrie necasatorita chiar daca pe buletin aveam inca numele fostului sot. Totul in baza sentintei de divort. Fostul sot este mort anul acesta in februarie.
La divort apartamentul in care locuiam impreuna era bunul comun si la divort el a ramas in casa si eu am primit jumatate din valoarea casei. In fata instantei am semnat o tranzactie pentru acest lucru si ca nu mai avem nici opretentie unul de la altul. Sentita s/a pronuntat in decembrie 1997 si eu cu banii primiti + diferenza mi/am cumparat o alta casa. In sentinta s/a hotarat sa parasesc casa conjugala in 30 zile dupa primirea banilor. Trebuia sa/mi cumpar casa ,altfel unde locuiam. Doar ca eu aveam inca numele fostului sot pe buletin. Apoi el a facut recurs pentru incredintarea copilului si a mai durat 10 luni pentru ca sentinta sa fie definitiva si irevocabila. Este absurd sa gandeasca cineva ca el ar avea vreun drept la casa cumparata de mine cu banii dobanditi prin sentinta si un imprumut facut de mine la banca
nu exista alti mostenitori doar copilul nostru. multumesc
Sigur ca am avut contract la ANAF
In 8.12.1997 prin sentinta civila s-a hotarat desfacerea casatoriei,incredintarea copilului si s-a facut o tranzactie pentru bunurile comune semnata de mine si ex-sotul meu,cum ca el ramane in apartament ,eu primesc jumatate din bani si parasesc casa in 30 zile si ca nu mai avem nici o pretentie unul la altul. El a facut recurs la Tribunal si Curtea de Apel pentru copil, de fiecare data instanta a luat act de tranzactia facuta si dupa 10 luni a ramas definitiva si irevocabila fara alte modificari. Acum dupa 20 ani vreau sa vand casa si am probleme ca am cumparat apartamentul cu numele fostului sot si notarul zice ca eram inca casatorita ,chiar daca primisem sentita de la Judecatorie si eram obligata sa parasesc casa in termen de o luna. Am tranzactie incheiata cu fostul sot, semnata de amandoi, ca nu mai avem nici o pretentie. Mi se pare absurd ca cineva sa zica ca ar putea avea pretentie la casa cumparata de mine. Mentionez ca oricum ex sot este mort si nu poate da nici o declaratie de acest gen in fata notarului. Cu respect va intreb cum pot sa vand casa???
multumesc