avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate dfl

Activitate dfl

Buna ziua,

Este legal ca angajatorul sa iti conditioneze pastrarea locului de munca de sustinerea testarii poligraf? Si daca o dai si o pici, este un legala concedierea din acest motiv?

Multumesc
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Am citit contractul si nu este specificat ca cererea de reziliere sa fie facuta personal. Deci se poate face si online
Insa este o taxa de reziliere care reprezinta 50% din valoare contractului de la momentul cererii de reziliere si pana la terminarea de drept a acestuia.
As vrea sa stiu daca aceasta clauza este abuziva sau nu.
Mentionez ca este vorba de un "contract de furnizare servicii internet".

Multumesc
Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate trimite o cerere de reziliere a unui contract de prestari servicii prin e-mail.

Va multumesc
Răspuns la discuția Incalcari ale codului muncii
Multumesc.
Răspuns la discuția Incalcari ale codului muncii
As mai avea o intrebare. Locul de munca este considerat spatiu public sau privat. Nu ma refer neaparat la biroul in care imi desfasor activitatea.
Multumesc
Răspuns la discuția Incalcari ale codului muncii
Multumesc
Buna ziua,
Lucrez la o firma din bucuresti, unde se intampla urmatoarele:
1. 9 ore de lucru pe zi, fara pauza de masa
2. Se acorda concediu de odihna max 10 zile pe an. Zilele de concediu se pot lua proportional cu numarul de zile lucrate in anul respectiv. Adica numai la sfarsitul anului calendaristic poti spune ca ai dreptul la cele 10 zile.
3. Nu se acorda zile libere. Nu sunt recunoscute sarbatorile legale.
4. Banii se dau "in mana". Nu se semneaza stat de plata. Suma de pe statul de plata nu voincide cu cea din contractul de munca.
5. In contract sunt operator date. In realitate sunt programator.
Partea proasta eate ca am semnat contractul de munca si mi-am asumat cele de mai sus. Insa se intinde coarda. Mereu apare o situatie in care " se trage pe mine". Si m-am cam saturat.
Sfatuiti-ma, va rog, ce trebuie sa fac.
Multumesc.