avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate florindo

Activitate florindo

Răspuns la discuția Impozitarea tichetelor de masa
Cand am negociat nu mi se dadeau tichete. Ele au aparut ulterior si salariu a fost negociat si majorat in decursul a 2 ani. Dupa care au aparut si tichetele, care spre suprinderea mea, anul trecut * m am trezit* cu 10% impozitare ( retinere din salariu) si anul acesta supra taxare de inca 10% pe Cass. Sustine ca asa este legal si ca banii acestia ii plateste angajatul.

Dar mie nu mi se pare normal, sa mi afecteze salariu atata vreme cat a fost negociat de la inceput :acele impozite sa fie acoperite tot de angajator prin artificii legale. De aceea va intreb la o firma cu sub 10 anagajati daca este normal?

Multumesc!
Răspuns la discuția Impozitarea tichetelor de masa
Pai el zice ca asa este legal si nu poate sa faca derogari de la lege. Dar practic in acte am acelasi salariu si in mana/ card iau mai putin.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare referitoarea la impozitarea tichetelor de masa. Angajatorul unde lucrez eu in 2023 imi calcula/ retinea din salariu cei 10%, reprezentant impozitul pe venit/ tichete, Anul acesta conform noilor masuri fiscale imi mai i-a inca 10 % Cass. Intrebarea este daca este normal ca din salariu negociat sa imi mai scada 20% in total/ impozit tichete? Chiar daca mi s-a marit venitul cu bonurile, mi s-a micsorat salariu. Ex din 3500 lei acuma iau 3340 _ plus tichetele care din 21 - iau doar 16 ( val este de 40 de lei) Este legal ca aceste impozite sa se acopere prin sporuri incat salariu sa ramane neafectat?

In speranta ca voi primi un raspuns,

Va multumesc!
Violenta trebuie dovedita prin probe, martori ceea ce nu exista. Nu este vb de violenta aici, ci de un copil pe care ea il tine inchis in casa si nu imi da voie sa-l vad. Daca eu am domiciuliu in acte si un copil cu ea... cum este posibil ca politia sa nu o amendeze?
Buna ziua, Aici tatal, Atat va intreb: Este normal sa imi ingradeasca dreptul sa imi vizitez copilul, pana nu se ajunge la actiunea de obtinere a tutelei parintesti( custodie) in instanta? Va rog sa tineti cont ca am avut domiciului comun (viza de resedinta valabila) si am fost dat afara de nenumarate ori. In conditia aceasta chiar nu pot apela la organele de politie? Nu exista ordin de vizita in afara instantei asa cum pretinde dumneai ca pot sa-l obtin amiabil. Nu imi deshide usa sa imi vad copilul. Imi fac griji ca nu este tratat asa cum a fost cand eram eu in casa.
Va multumesc anticipat,
Tatal acuzat ;)