avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate geanina_

Activitate geanina_

Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Imi este de mare ajutor. O noapte buna va doresc.
Buna seara, am un c.i.m pe perioada nedeterminata, de 8h/zi. Este un job pe 3 schimburi. Programul pe ziua de lucru ce va urma este comunicat de angajator printr.un sms in ziua anterioara si acesta poate incepe oriunde de la ora 7 dimineata pana la orele 23. Pe tura de noapte este un singur angajat, care nu are voie sa plece la toaleta, tinand cont ca in incinta nu exista conditiile minime sanitare cerute (fara wc, fara chiuveta). Angajatorul barfeste angajatii, le vorbeste urat, din acest motiv existand tensiuni la locul de munca. Orele suplimentare ne sunt comunicate in timpul turei deja incepute ( mai ramai o ora in plus pentru ca atunci vine urmatoarea tura) In ceea ce priveste demisia fara preaviz, pot invoca oricare din motivele de mai sus sau astept sa treaca perioada de 20 de zile de preaviz si apoi plec? Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc
Am inteles, va multumesc.
As mai avea o intrebare, as putea baga demisia fara preaviz invocand acest motiv? Adica
Va multumesc pentru raspuns din pacate este un singur angajat pe tura de noapte, iar singurul lucru pe care il pot face acum este schimbarea locului de munca. O zi buna.
Este normal ca un angajat pe timp de noapte, sa nu aiba voie la toaleta toate cele 8 ore de program? In ideea ca raman lucrurile afara si se pot fura, suntem obligati sa stam acolo indiferent de situatie.