avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate Mesi35

Activitate Mesi35

Multumesc.
Multumesc.
Multumesc pentru clarificari. Saptamana viitoare se va institui comisia unde mama va fi desemnata pentru ca tatal copilului din motive necunoscute de noi a renuntat "temporar" in favoarea bunicii si tot atunci se va desemna si curatorul .
La Protectia copilului au spus ca copilul nu poate mostenii datoriile. La banca se cam balbaiau ca nu au mai avut caz asemanator si pana nu se desemneaza un curator nu putem face nimic,nici sa aflam de existenta unei asigurari de viata.
Este o situatie complicatā,sora mea a decedat de curand lasand un minor de 11 ani. Are un credit bancar pentru locuinta suma inca platibila e in jur de 82 mii lei. Custodia a fost acordata bunicii,mamei mele. Intrebarea mea e urmatoarea ce se poate astepta in legatura cu creditul ipotecar in contract banca obligandu-se pentru executarea unei polite de viata de minim 20% din valoarea creditului,dar despre care nu am gasit nimic si nici banca nu spune concret. La Protectia Copilului ni s-a spus ca sora mea ne fiind casatorita cu tatal copilului si nu au tinut legatura pana acum tatal nu are nici un drept asupra bunurilor dobandite de sora mea,totul revine numai asupra copilului. Multumesc.