avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters410464

Activitate ContSters410464

Multumesc frumos pt. sfaturi.
Iar in cazul in care se ajunge de comun acord la reducerea perioadei de preaviz sau la renuntarea definitiva la acesta, angajatorul trebuie sa imi dea in scris aceasta decizie?
As vrea sa fiu protejat de un eventual abuz.

Potrivit spuselor dvs, angajatorul nu are voie sa imi impuna sa raman 20 de zile lucratoare, conf noilor legi - acest lucru putand fi considerat nelegal; am inteles corect?
Ianuarie 2011, in primele zile lucratoare ale lunii.
Toate informatiile se gasesc mai sus.
Intrebarea a fost cu totul alta.

Dar ca sa va si raspund, azi este momentul in care am constatat aceste nereguli.

Nelucrand in acest domeniu, este normal sa nu cunosc legislatia cu toate modificarile ei.
Da, dar contractul a fost incheiat in 2011 fiind sub incidenta primei legi, respectiv art. 79, alin. 4.
Vreti sa imi spuneti ca se aplica retroactiv actul normativ in forma actualizata si nu legea la momentul semnarii contractului?
Chiar daca in momentul semnarii contractului, legea impunea maxim 15 zile calendaristice - practic stipularea celor 20 de zile fiind un abuz?

Se poate deroga de la cele 20 de zile calendaristice prin acordul partilor? Daca da, cum trebuie procedat din punct de vedere legal?

Multumesc.
Buna ziua,

Imi puteti oferi un sfat/o indrumare pentru urmatoarea speta:

In cazul de fata, contractul individual de munca a fost incheiat in anul 2011, facandu-se referire la legea 53/2003 - potrivit careia la art. 79, alin. 4, prevede ca "Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie".

Articolul sus mentionat, a fost modificat ulterior potrivit art. 81, alin. 4, din acelasi act normativ, cu urmatorul continut: "Termenul de preaviz este cel convenit de parti în contractul individual de munca sau, dupa caz, cel
prevazut în contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie"

Precizez ca am semnat contractul individual de munca in anul 2011, iar la rubrica "Alte clauze" litera c, din contractul sus mentionat este stipulata urmatoarea sintagma:
"Perioada de preaviz in cazul demisiei este de 20 de zile calendaristice conf. legii 53/2003 - Codul Muncii sau contractul colectiv de munca"

In situatia actuala, eu vreau sa imi dau demisia, si doresc sa stiu care este perioada de preaviz ce mi se aplica.

Multumesc.