avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate PfaDiana

Activitate PfaDiana

Discuție Detalii PFA
Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati, pentru ca am descoperit ca nu stiu mai nimic.
1. Cum schimb sediul social la un pfa? Cum adaug un punct de lucru? Exista undeva unde pot adauga informatia de "adresa de corespondenta" pentru ca ce vine de la finante sa imi.ajunga sigur? (la sediul social nu imi.ajunge posta mai tot timpul)
2. Cum decontez combustibilul de la masina pe care o folosesc si in scopul pfa-ului? (Ce conditii si acte trebuie sa fac)
3. Daca vreau sa imi deschid si un magazin prin acest pfa (puntul de lucru de care intrebam mai sus, pentru ca pana acum am avut obiect de activitate consultanta prin acest pfa), imi trebuie casa de marcat (pana cum nu, fiind consultanta). Cand inregistrez "veniturile", trebuie sa trec in registru toate bonurile pebtru fuecare vanzare? (ar fi f.multe bonuri de trecut "bucata cu bucata") Sau trec doar raportul zilnic de la casa de marcat?
4. Venitul net = profit = suma care se impoziteaza?
5. Venitul net = venit (V) minus cheltuieli (C)?
6. V = Venitul = este tot ce incasez (vanzarile din magazin)
7. C = Cheltuielile sunt tot ce cheltuiesc (salariul angajatului, darile la stat pentru acest angajat, MARFA CUMPARATA, motorina, chiria, tot?)
8. Am declarat la inceput un profit estimat (anual) de x lei. Cum se declara si cum se "probeaza" profitul real?
9. Darile/impozitele/taxele la stat..unde si cum se declara si unde se platesc? Sunt mai multe institutii unde trebuie sa platesc? Ce procente se aplica? Toate de aplica la venitul net (Profit)? Sau sunt unele ce se aplica la venit?