avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate Bluebells

Activitate Bluebells

Buna ziua,
Am un vecin "binevoitor" care ne crează numai probleme. Una dintre ele este aceea ca peretele casei nostre (spatele casei) care este in fara curtii/casei lui este foarte ud datorită infiltrației cu apa provenita de la vecin. Anul trecut si-a pavat curtea lăsând o porțiune de max 50 cm nepavata unde si-a pus pompa de apa (cișmeaua) fara a avea vreo scurgere. Distanță pana la peretele casei mele fiind mai putin de 1m. De altfel, i-an surprins cand isi goleau piscina gonflabila de apa, toată apa scurgandu-se spre casa mea infiltrând-se in porțiunea mica de pământ nebetonata. Am vrut sa pun izolație la fundatie in acea porțiune, dar m-am izbit de refuzul lui deoarece nu am acces total in spatele casei mele întrucât el a "trântit" un gard cum a vrut el, deoarece eu nu am fost acasă in acea perioada, el profitând a pus gardul cum a avut chef. ( asta este o alta problema pe care o am cu el).
Exista vreo prevedere legală care sa il pună sa isi mute pompa de lângă peretele meu, ca de vorba buna nu funcționează aceasta metoda. Iar gardul, daca a fost făcut in lipsa mea nu mai poate fi dărâmat, ca asa susținea o cucoana din primărie?
Mulțumesc aniticipat!