avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1918 soluții astăzi
Forum Activitate DianaNeagu

Activitate DianaNeagu

Răspuns la discuția Stabilire proprietate casa
Buna seara! Va multumesc pentru raspuns. Situatia nefasta in care ne aflam acum este data de faptul ca noi, cel putin, vrem sa consolidam peretii si urgent schimbat acoperisul (pentru ca ploua in casa). Casa noastra si a vecinului sunt lipite in partea din spate. Ca o analogie...imaginati-va un patrat format din patru casute, una dintre ele (fizic - partea din spatele casei, dreapta) este ocupata de casa vecinului. Pentru a schimba acoperisul, de exemplu, noi trebuie sa decopertam inclusiv parte din casa lui...Am mentionat aceasta, pentru ca este prima problema pe care am identificat-o, in ideea unei reconsolidari a constructiei...

Posibilitatea de a ceda aceasta parte, in schimbul alteia nu poate fi luata in calcul, pentru ca nu are ce oferi vecinul, avand in vedere faptul ca cele doua constructii sunt pozitionate spate in spate. Iar suprafata terenului, pe latime, este direct proportionala cu suprafata casei. Terenul liber, fara constructie, fiind doar in zona din fata casei, atat a noastra, cat si a vecinului.
Buna ziua! Va rog sa ma sprijiniti cu un raspuns pentru urmatoarea speta:
De curand am cumparat o casa, pentru care pregatesc actele de intabulare. Problema este ca in spatele casei, vecinul are casa construita (o camera) pe terenul care apare in schita propietatii pe care am cumparat-o. Mentionez ca vecinul din spate nu are carte funciara facuta pe proprietatea sa.
Avand in vedere ca proprietatea achizitionata este o constructie veche ce necesita cel putin reabilitare (luam in considerare inclusiv varianta de a darama actuala constructie si sa facem una noua), va rog sa mi spuneti opinia dumneavoastra cum as putea face sa obtin autorizatiile necesare fie pentru acoperis/fie pentru demolare/contructie noua... Atat timp cat casa vecinului este practic in casa noastra?!?
Cei de la cadastru ne-au spus ca exista varianta sa-l dam in judecata (dar stiu sigur ca va dura mult si solutia nu ar fi multumitoare - probabil doar amenda pentru impozitul pe care nu l-a platit pana acum) sau sa trecem noi in intabulare noua schita, cu casa ciuntita...
Ce solutii credeti ca ar fi pentru a putea incepe mai repede reconsolidarea/demolarea actualei constructii pe care am achizitionat-o.
Va multumesc anticipat!
Diana
Calarasi