avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Activitate ACostel

Activitate ACostel

Buna ziua!
Singurul meu venit e dintr-o chirie,chirie care e sub acel prag de 1900 lei.
Intrebarea mea este: trebuie sa completez acel formular unic chiar daca eu am depus la anaf contractul de inchiriere si platesc trimestrial impozitul pe profit?Conform legii am fost obligat avand venit din inchiriere sa platesc si asigurarea de sanatate,acum am inteles ca in urma noilor reglementari,venitul fiind sub 1900 pot plati doar 6 luni si beneficia tot anul de asigurare medicala.Trebuie sa depun o cerere in acest sens sau se aplica automat avand venitul sub 1900 lei?
Accesul la bani l-a avut o singura persoana,nu stiu eu exact ce functie ocupa doamna dar ea a fost cea care a avut pe mana asociatia si banii si a facut numai ce a vrut ea.....Am scris administrator ca aia am crezut ca este functia cea mare apoi am inteles din discutii ca presedintele de asociatie e seful ...Nu sunt expert si de aceea am cautat niste sfaturi aici.
In legatura cu relatia asociatiei cu furnizorul de apa,se poate sa aveti dreptate..Nu am stiut ca se poate ca asociatia sa plateasca pe suma totala datorata si nu concret pe apartamente..E foarte probabil ca ea sa fi platit doar o parte din bani la furnizor iar in contabilitatea proprie sa bifeze ca a platit doar preferential pe anumite apartamente...
Pare logic sa platim banii furati furnizorului de apa,care aparent nu are nici o vina ca nu a primit banii pe serviciile furnizate,insa daca noi locatarii vom plati acei bani sunt convins ca nu ii vom mai recupera niciodata ,tinand cont ca doamna presedinta de asociatie care a sustras banii a avut grija sa nu aiba nimic pe numele ei ,eventual doar se vor retine cativa lei din pensia ei ...Si din punctul meu de vedere furnizorul de apa are o foooarte mare vina in toata hotia asta,eu fiind convins ca e complice la furt,atata timp cat nu a sistat serviciile decat dupa doi ani in care nu a primit nici un ban pentru scara pe care locuiesc eu..Ar fi trebuit sa sisteze serviciile dupa cel mult doua luni in care nu s-au platit bani deloc...
Am inteles ca este depusa plangere dar se pare ca doamna are ceva relatii ca nu s-a solutionat plangerea nici in zi de azi desi e depusa de cel putin un an...De la primarie tot asa este protejata doamna..Spre stupoarea mea,desi situatie este evidenta ca noi am platit iar administratoarea asociatiei de locatari a furat banii ,de peste tot suntem sfatuiti sa replatim ceea ce nu a platit doamna si plus majorarile..

In legatura cu separarea de vechea asociatie si infiintarea celei noi trebuie sa mentionez ca asociatia cea noua a fost infiintata de cea care a fost subalterna doamnei care a subtilizat banii...Mare lucru sa nu fie intelese amandoua...Au pus un administrator la noua asociatie ,cea cu datorii un batran care nu pare sa fie prea intreg la cap si care se presupune ca a preluat datoriile...Desi nu vad cum se poate face o asa excrocherie odata ce noi avem chitantele cum ca am achitat in acele luni si acum sa ne trezim ca suntem inglodati in datorii...

Toti cei ce au fost in asazisul comitet executiv nu s-au interesat deloc si toate manevrele in asociatia de locatari le-a facut administratoarea,cea care e fara nici un dubiu cea care a sustras banii..Cenzor a fost numit un batran blajin,un om cumsecade dar care nu a stiut in ce se baga, din care a facut ce a vrut administratoarea...Oamenii au toti grijile lor si atata timp cat plateau si aveau apa si cele pentru care plateau nu s-au mai interesat..Nu cred ca e o scuza pentru cea care a furat banii faptul ca nu a fost supravegheata...
Buna ziua!
Am sa incerc sa fiu cat mai scurt si la subiect..Asociatia noastra de locatari e magnet de hoti...Toti care s-au perindat pe aici ca si administratori au venit cu scopul de a fura banii..Ultima administratoare nu a mai platit la apaprod pentru scara pe care locuiesc eu(avand apometru la intrarea in scara)timp de aproape doi ani nici un banut..Binenteles ca noi cei de pe scara am platit corect si la timp acei bani..Lucrul acesta a iesit la iveala acum recent,desi doamna administrator nu platise cu cativa ani in urma..Doamna administrator s-a separat cu asociatia,a divizat-o in doua si a lasat-o pe cea care ii era adjuncta sa deschida o noua asociatie insa acum cei de la apaprod ne spun ca noi avem datorii din anii 2009-2010 si ca banii ce ii platim noi acum ii platim in contul acelor ani(incluzand si penalitati).Nimeni nu vrea sa mai preia functia de administrator al asociatiei deoarece asociatia are datorii mari..N-i se spune ca noi trebuie sa ne platim datoriile din urma incluzand si penalitatile desi noi avem chitante ca am platit totul la timp..
Ce va rog eu pe dvs. e sa ma indrumati care sunt pasii de urmat in vederea rezolvarii acestei probleme,deoarece nu m-i se pare corect sa platesc inca o data ceea ce am platit deja si cu penalitati pe deasupra...
Va multumesc anticipat!