avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Activitate Cristi_CP

Activitate Cristi_CP

Buna,

printre altele eu fac și voluntariat pentru incluziune sociala și de-a lungul ultimului an am ajutat multe persoane minore sa dobândească un certificat de naștere. (Am o initiativa care se numeste "copiii invizibli")

Am si un caz mai deosebit, o mama de aprox 35 ani - 7 copii si un nepot ... total 9 persoane fara CNP (certificat de nastere)

Care ar fi procedurile pentru a se elibera un certificat de nastere sau un act de identitate pentru o persoana care spune ca nu a avut niciodata?
Buna,

daca ma poate ajuta cineva cu o informatie

am deschis un dosar de dauna CASCO pentru o chestie minora (parbtriz ciobit si capota motor usor sarita vopseaua, in cateva puncte ... am completat actele si procesul verbal la un service (asa era protocolul), am semnat.. si am asteptat... dupa ceva timp mi se spune ca o parte din dauna (capota motor) nu poate fi facuta pe aceiasi francisa ca dauna exista anterior (desi la obs in contract era liniuta la avarii preexistente) X-( . Au trecut vreo 2-3 saptamani de tergiversari in care m-am certat si cu inspectorul de daune (sau ce o fi) .. pana la urma am sunat la asigurator, mi-au facut legatura cu un alt inspector care ar valida aceste dosare .. (ceva de genu) .. care mi-a zis ca i se pare ciudat si lui sa fie puse separat, dar ce sa faca daca eu am semnat procesul verbal.. asta e (primise si el dosarul). Doar ca ce sa vezi... fata de ceea ce am semnat eu in procesul verbal, la service .. inspectorul de daune a mai adaugat 3 randuri.. de care eu nu stiam si am aflat dupa ce mi-a trimis procesul verbal acest al doilea inspector (dupa ce in prealabil i-am trimis eu varianta mea, semnata si stampilata de la service). Deci inspectorul de daune, dupa ce a primit actele de la service, a mai adaugat el ce-o crezut si a trimis mai departe. Cu tergiversarea asta mi-a creat mai multe probleme, a expirat ITP-ul si nu mi l-au putut prelungi pana nu am parbrizul schimbat, iar programarea o am abia la inceputul lui decembrie (ca e full la service). X-( ... M-am gandit sa fac o reclamatie la protectia consumatorului ... sau sa-l dau in judecata pentru fals .. atata timp cat a falsificat un proces verbal de constatare a daunelor... tipul mai era si arogant. Dupa ce am aflat ce-o facut, nu am mai vb cu el... acum trebuie sa ma duc sa rezolv treaba.

M-am gandit ca ar fi ok o reclamatie la protectia consumatorului, si sa-si ceara scuze...ca sa nu-l mai dau in judecata. Personal mi-a creat prejudicii majore.. drumuri aiurea (de 100 km dus-intors), ITP-ul nefacut, expira CASCO, trebuie sa fac altul cu observatii.. etc... asta doar ca a mai scris el in plus pe PV.

Este sau nu caz penal ?