avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Activitate calinioana

Activitate calinioana

Va multumesc pentru raspuns,as dori sa va intreb daca nu este prea tarziu sa actionez in judecata acum desi ei nu au platit in 2008,au trecut ceva ani de atunci sau daca as putea sa rezolv aceasta situatie amiabil cu unitatea,avand in vedere ca cel care nu ne-a acordat drepturile salariale cuvenite cu buna stiinta nu mai este in functie.In cazul in care as rezolva acesta problema in instanta,as putea sa ma intorc cu actiune in penal impotriva conducatorului unitatii pentru nerespectarea legii?Va multumesc.
In anul 2008 in urma unui proces cu spitalul in care lucrez atat eu cat si sora mea am castigat in instanta diferenta de spor de periclitate de la 50%-asa cum prevedea legislatia in vigoare, la 10%in suma neta de 12000lei,respectiv 4600.Cu greutate,abia la un an de cand angajatorul a primit Hotararea judecatoresca acesti bani ne-au fost virati in contul de salariu.In aceasta luna odata cu depunerea dosarului meu pentru pensionare la Casa de pensii,am aflat ca angajatorul nu virase contributiile aferente acestor sume.Evaziv,mi s-a raspuns ca daca nu se specifica in Hotararea Judecatoreasca,angajatorul nu era obligat sa vireze aceste sume.Precizez ca sumele castigate de noi in instanta,,in sume nete'' asa cum precizeaza Hotararea instantei fac parte din venituri salariale si asa cum stiu eu,pentru orice activitate desfasurata in urma careia se primesc venituri salariale se platesc taxe si impozite in conformitate cu legislatia in vigoare.De-a lungul procesului,am angajat un expert contabil care s-a prezentat la unitatea unde lucram ,care a prezentat instantei de judecata atat sumele brute dar si nete care ni se cuveneau.Va rog sa ma ajutati,ce as putea face acum,pentru ca unitatea m-a prejudiciat o data cand timp de 16 luni am luat cu 40%salariu si a doua oara acum ,cand am aflat ca nu au platit contributiile aferente acestei sume.Va multumesc.