avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate Catalina_Sh

Activitate Catalina_Sh

Amenda va ajunge acasa in provincie.Mi au spus ca in momentul in care se va semna de primire- sa fie platita in 48h pt a fi redusa la jum.750 ron.Contestatia sa o depun dupa ce platesc amenda sau inainte?
Din ce am inteles aceste afise e posibil sa fie ilegal amplasate pentru ca nu respecta numarul de canditati pe panou,in cazul de fata aici un stalp si de aici si confuzia mea intr un fel. Este posibil asa ceva?Si daca exista o lege clara privind asta.
Multumesc
Buna ziua,
In data de 15 noiembrie 2016 am primit o amenda de 1500 ron pe legea 208/2015, pt ca am rupt un afis electoral cu 3 candidati la senat (doi ai unui partid si celalalt individual).Initial nu am stiut ca acela este un afis electoral pt ca orasul(Bucuresti) este plin in permanenta de asemenea afise cu politicieni(am facut si o poza).
1.Exista vreo posibilitate sa contestez amenda?Mentionez ca la sectia de politie nu am semnat nici amenda si nici procesul verbal.Politistii s-au comportat ciudat,acuzandu ma ca sunt platita sa fac asta.
2.Cum as putea afla daca acel afis era poate ilegal amplasat si nu respecta legea si daca exista o lege clara in acest sens sa pot contesta amenda.
Multumesc