Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda afis electoral /in campanie electorala ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda afis electoral /in campanie electorala noiembrie 2016

Buna ziua,
In data de 15 noiembrie 2016 am primit o amenda de 1500 ron pe legea 208/2015, pt ca am rupt un afis electoral cu 3 candidati la senat (doi ai unui partid si celalalt individual).Initial nu am stiut ca acela este un afis electoral pt ca orasul(Bucuresti) este plin in permanenta de asemenea afise cu politicieni(am facut si o poza).
1.Exista vreo posibilitate sa contestez amenda?Mentionez ca la sectia de politie nu am semnat nici amenda si nici procesul verbal.Politistii s-au comportat ciudat,acuzandu ma ca sunt platita sa fac asta.
2.Cum as putea afla daca acel afis era poate ilegal amplasat si nu respecta legea si daca exista o lege clara in acest sens sa pot contesta amenda.
Multumesc
Primarii stabilesc locul si numarul panourilor.
Exista si un numar maxim de afise, ale unui partid, care pot sa fie afisate pe un panou.
Chiar daca nu respectau conditiile, aceasta nu este o scuza. Exista organe la care puteati apela.
Limitele amenzii sunt intre 1500 si 4500, deci ati primit minimul.
Puteti sa faceti contestatie, nu va opreste nimic. Daca afisajul nu respecta conditiile legale mentionati si asta, pe langa alte aspecte. solicitati inlocuirea cu un avertisment.
Dar, chiar daca faceti contestatie, este bine sa o platiti in 48h, 750lei
Amenda va ajunge acasa in provincie.Mi au spus ca in momentul in care se va semna de primire- sa fie platita in 48h pt a fi redusa la jum.750 ron.Contestatia sa o depun dupa ce platesc amenda sau inainte?
Din ce am inteles aceste afise e posibil sa fie ilegal amplasate pentru ca nu respecta numarul de canditati pe panou,in cazul de fata aici un stalp si de aici si confuzia mea intr un fel. Este posibil asa ceva?Si daca exista o lege clara privind asta.
Multumesc