Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Campanie Electorala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Campanie Electorala

Este permisa lipirea afiselor electorale la intrarea in blocuri? Avand acord semnat cu asociatia de proprietari, cineva a reclamat la biroul electoral local ca am facut afisaj ilegal. Multumesc anticipat!

Afisajul este permis in locurile special amenajate pentru aceasta, locuri unde afiseaza toate paertidele, toti candidatii.
Biroul electoral local ce raspuns a dat la acea reclamatie?
Conform calendarului alegerilor locale din 5 iunie 2016, pana la inceperea campaniei electorale,maxim pana la 5 mai 2016, edilii autoritatilot locale=primarii trebuie sa stabileasca locurile speciale pentru afisaj electoral si sa asigure amplasarea de panouri electorale in cadrul acestora
Legea nr. 115/2015 pentru alegerea autoritatilor administratiei publice locale, pentru modificarea Legii administratiei publice locale nr. 215/2001 din 20 mai 2015 detaliaza la art 79, conditiile in care, in campania electorala, partidele sau independentii pot sa isi faca publicitatea electorala de tip outdoor=stradal
Una dintre cerinte prevede ca locurile destinate afisajului electoral sa fie situate in zone frecventate de cetateni, fara sa perturbe circulatia pe drumurile publice si celelalte activitati din localitatea unde sunt afisate
Potrivit Legii nr. 185/2013 privind amplasarea si autorizarea mijloacelor de publicitate, toate formele de publicitate stradala sunt amplasate in baza unei autorizatii de construire, emisa de catre primarii de sector, sau de catre Primarul General ,sau primarul localitatii pe teritoriul careia se afisaza materialele electorale
Biroul electoral local ce raspuns a dat la acea reclamatie?

La 26 martie 2016, reprezentantul AEP Marian Muhuleț a pecizat că afișele cu politicieni apărute pe stradă înainte de campanie, în 2016, nu sunt considerate afișe electorale, ci doar forme de publicitate generală. "

.Într-un comunicat al instituției din 13 martie 2016, se precizează cu privire la sesizările care au fost depuse că instituția a constatat că tipurile de afișaje care au făcut obiectul sesizărilor au un caracter politic/publicitar, și nu unul electoral.
Afișele cu politicieni apărute pe stradă înainte de campanie, în 2016, nu sunt considerate afișe electorale, ci doar forme de publicitate generală.