avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate vpisau

Activitate vpisau

Am obtinut o hotarare ramasa definitiva data de o curte de apel din Franta. De asemenea s-a emis si un certificat de titlu executoriu european.
Am depus prin intermediul unui executor la judecatorie cererea de incuviintare a executarii silite. Cererea a fost respinsa ca neintemeiata pentru urmaroarele motive: "Avand in vedere ca procedura judiciara in fata statului respectiv apare ca fiind inceputa anterior datei de 10.01.2015, cand a intrat in vigoare Regulamentul (UE) nr. 1215/2012 al Parlamentului European si al Consiliului, in speta se aplica dispozitiile Regulamentului (UE) nr.44/2001, care impunea parcurgerea exequatur-ului. Cu apel in 15 zile de la comunicare".
Azi am depus la Tribunalul Bucuresti o cerere de recunoastere pe teritoriul Romaniei a acelei hotarari si a certificatului de titlu executoriu european conform prevederilor Regulamentului (CE) 44/2001 a Consiliului.
Intrebare: -Daca nu fac apel la judecatorie ce se poate intampla? Mai pot depune o alta cerere de incuviintare a executarii silite dupa recunoasterea care cred ca va fi data de Tribunalul Bucuresti?
Cu stima,
P Viorel