avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate BordeianuGeorge

Activitate BordeianuGeorge

Buna seara, am cumparat o masina azi 21.12 2016 dar pe talon instrainat catre a fost trecuta data de 21.01.2017, daca ma opreste politia poate sa se lege de aspectul asta? Eu voi inmatricula masina pe numele meu, ma gandesc sa nu fie vreo problema cu data din contractul V-C cu cea din talon la DRPCIV cand o voi inmatricula sau cand sunt oprit la control sa vada ca noi suntem in 22.12.2016 si pe talon e trecuta 21.01.2017. Eu am cerut aceasta data ca vin sarbatorile sunt cu munca si nu am timp de alergat, masina o voi baga si la financiar zilele ce urmeaza.
Multumesc pentru raspuns, casa de asigurari si-a recuperat suma din dauna din ce mi-au zis nu mai au nicio pretentie iar pagubitul nu vrea sa mearga mai departe, practic toate partile sunt ok, asiguratorul si-a recuperat bani, iar pagubitul si-a facut masina, nu vad alt motiv sa nu le convina.
Buna ziua, am si eu o nelamurire si o oarecare teama, deoarece acum 3 zile am primit o scrisoare de la Parchet, cu urmatoarele date:
"s-a dispus fata de dvs, in baza art 327, lit b, C.pp rap. La art 318 alin 1-12 C.pp, renuntarea la urmarirea penala.
Trebuie sa achit si 200lei cheltuieli judiciare dupa confirmarea ordonantei de catre judecatorul de camera preliminara conform 318 al. 12-16 C.pp.

Azi am primit si citatia ca sunt chemat pe data xx.xx.xxxx in calitate de intimat in dosarul cu obiectul: confimare renuntare urmarire penala (art 318 alin 12 NCPP). Eu am participat la un furt, persoana careia i-am furat si-a facut masina pe CASCO, implicit ne-am inteles cu casa de asigurari si am platit suma casei de asigurari, impreuna cu participantul la furt.
In dosar apar urmatoarele date:
-Materie: Penal
-Obiect: confirmare renuntare urmarire penala (art. 318 alin. 12 NCPP)
-Stadiu: Fond
-5 parti in dosar, judecatoria 1 petent. Eu, persoana cu care am participat la furt, casa de asigurari si pagubitul suntem intimati.

De prezentat ma prezint la judecatorie, vreau sa stiu cum trebuie sa procedez, ce ma intreaba, toate detaliile care ma pot ajuta, poata sa inceapa urmarirea penala daca nu ii convine fata la unul dintre noi sau raspunsurile date? Imi trebuie un avocat, nu imi trebuie pentru ca momentan nu imi permit unul din pacate.
Va multumesc in avans pentru ajutor. Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie nu stiu caile juridice.