avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1067 soluții astăzi
Forum Activitate cernovschi

Activitate cernovschi

Bună ziua. Aş vrea să vă mai întreb dacă vi se pare oportun să depun o cerere prin care să solicit expres Directorului instituţiei în care activez să dispună (la fel printr-o Dispoziţie) încetarea exercitării de către mine a atribuţiilor de serviciu ale consilierului juridic principal pe care le-am preluat, iar în cazul în care voi primi un răspuns nefavorabil/respingere, să mă adresez instanţei de contencios administrativ. Vă mulţumesc
Va mulţumesc pentru răspuns .
Sunt funcţionar public de execuţie într-o instituţie publică având calitatea de consilier juridic debutant. Având în vedere ca un compartiment din cadrul instituţiei în care activez duce lipsa de de consilier juridic principal, prin dispoziţia Directorului instituţiei respective s-a stabilit sa preiau atribuţiile îndeplinite de consilierul juridic principal pana ce această funcţie nu va mai fi vacantă. Întrebarea e următoare - oare as avea dreptul sa exercit atribuţiile care ii revin consilierului juridic principal, luând în considerare ca nu am vechimea acestei funcţii si daca este legală dispoziţia Directorului?