avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Activitate marianrgj

Activitate marianrgj

Este posibil sa se mai faca o a doua contestatie la executare dupa ce instanta a respins o alta contestatie si un apel ( prin hotarare definitiva ) in acelasi dosar de executare silita ?
Buna ziua si bine v-am gasit ! In anul 2013 am castigat in instanta recuperarea taxei de poluare prin hotarare definitiva. In anul 2014 am angajat un executor judecatoresc pentru a-mi recupera debitul. In anul 2015 ANAF a facut conestatie la executare dar Tribunalul Constanta a RESPINS contestatia cu drept de apel. ANAF a facut apel invocand ca debitul principal, dobanda aferenta, cheltuielile de judecata si de executare silita mi se vor restitui esalonat in timp de 5 ani. Eu am cerut sa se respinga apelul deoarece conform rapoartelor de la CEDO si a CJUE cazul CIUP, esalonarea este NECOMUNITARA si trebuie sa mi se restituie intr-o singura transa. Instanta a RESPINS APELUL promovat de catre ANAF prin hotarare definitiva. Eu, prin executorul judecatoresc am reluat demerdusile de executare silita. S-a trimis la ANAF o comunicare cum ca sunt obligati ca in termen de o zi ( termen stabilit de catre executorul judecatoresc ) sa imi restituie suma. ANAF a refuzat sa dea un raspuns la comunicare. Dupa expirarea termenului legat, executoarea a facut demersurile pentru a pune poprire pe conturile TREZORERIEI. ANAF a facut iar contestatie la executare. Intrebarea mea este : este legal sa faca de doua ori contestatie la executare ? mi se incalca drepturile ? eu ma simt sfidat si jugnit de catre ANAF deoarece au spus ca nu au proceduri pentru a returna taxa auto intr-o singura transa si alt motiv spun ei ca nu au fonduri alocate pentru asa ceva. Tot cei de la ANAF au spus ca sunt " un caz special ". Am facut si eu o cerere adresata directorului ANAF, cu toata documentatia necesara in care am spus ca imi vreau banii inapoi. Nu am primit niciun raspuns. Ce ma sfatuiti ? vreau sa se faca cineva raspunzator pentru asta, nu institutia ci persoane, vreau sa iau pe cineva de urechi. Va multumesc si astept pareri.