avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate IANCU ALINA

Activitate IANCU ALINA

Răspuns la discuția ADMITERE INM 2007
....:Daha,acum am inteles:D,nu am fost atenta credeam ca e vb. de una si aceiasi ordonanta.:">



legea aia abroga OUG 9 /2000 si nu OG 9/2000
Răspuns la discuția ADMITERE INM 2007
OG 9/2000 mai este in vigoare?am gasit legea 421/001 care abroga OG 9/2000 si apoi am dat de legea 356/2002 pt aprobarea og 9/2000.Nu mai inteleg nimic.:-/#-o:(

uite ce am gasit eu pe google:D: LEGE nr.356 din 6 iunie 2002
pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 9/2000 privind nivelul dobânzii legale pentru obligaţii băneşti, la aceasta adresa : [ link extern ]
Răspuns la discuția Va propun o grila
Cred ca am inteles, in cele din urma.:D
Deci, solidaritatea implica imputabilitate iar obligatia in solidum exclude prezumtia de culpa ci se bazeaza pe ideea grantiei . Am inteles bine?
Merci.



solidaritatea presupune culpa mai multor persoane;deci delictul sau cvasidelictul este imputabil mai multor persoane care raspund solidar pentru culpa comuna
la obligatiile in solidum, delictul sau cvasidelictul este imputabil unei singure persoane, dar cealalta persoana garanteaza activitatea persoanei in culpa,ea personal nefiind in culpa.


nu stiu daca m-am facut inteleasa
spune-mi daca n-ai inteles pt ca incerc sa-ti explic iar ;)
[/quot

Răspuns la discuția Va propun o grila
Care sunt cazurile de ipoteca legala?
In afara de cele prevazute in legea 22/1969,decretul 61/1990, legea 85/1992, legea 114/1996 si ipoteca prev. in Codul de proc. pen art.166 mai sunt si altele?:-/
Stiu OG 11/1996 a fost abrogata prin OG 61/2002,deci nu mai este.
Răspuns la discuția Va propun o grila
Buna.
Care e diferenta dintre solidaritate si obligatie in solidum?:-/Efectele ar fi asemanatoare insa nu identice.#-o:-/
Răspuns la discuția ADMITERE INM 2007

Buna.ultimele modificari ale codului de proc. civ. s-au facut prin legea 459/2006.Sunt putine modificari, ceva pe la recuzare si in rest la execuatrea silita(pe care noi nu oa vem pt .magist.)

Salutare tuturor!
Vad ca e cam liniste pe aici, e semn ca se invata!=D>
Nu sunt in tara, asa ca nu am de unde sa iau un cod de procedura civila actualizat, asa ca am rugamintea daca stiti care sunt ultimele modificari sa imi spuneti sau macar cele legate de competenta.Adica sa imi spuneti unde sa le citesc?:D
Va multumesc anticipat!
Spor la invatat si multa putere de concentrare!
Răspuns la discuția Va propun o grila
Eu am niste grile, subiecte de licenta care s-au dat la drept-bucuresti din 2002 pana 2007, mai am niste teste grila care s-au dat la examenele de an +licenta la spiru haret ,etc.+cele de la inm din 2003 pana in prezent(pe care probabil le are toaat lumea).
Daca te pot ajuta cu ceva spui ce sa iti trimit+mail-ul.
Răspuns la discuția Va propun o grila


Comunicarea actelor de procedura se face cu citarea partilor. "Judecatorul nu poate hotara asupra unei cereri decat dupa citarea sau infatisarea partilor, afara numai daca legea nu dispune altfel. "

Poate de aici se inspira .....

La stramutare singura chestie e cea cu presedintele bla bla...

asa e
Răspuns la discuția Va propun o grila
Intradevar, acestea ar putea fi explicatiile cele mai aproape de adevar.;)
Merci.
Răspuns la discuția Va propun o grila
Cica raspunsul corect al grilei ar fi B.obligatoriu cu citarea partilor. Nu prea inteleg.
Tot asa stiam si eu fara citarea partilor.
Si totusi in cod nu este nici o precizare in acest sens, decat ca presedintele poate suspenda judecarea pricinii fara citarea partilor.