avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Va propun o grila
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Va propun o grila

Dr de uzufruct este incesibil?
Mai exact care ar fi raspunsul la grila aceasta :
Uzufructul prezinta urmatoarele caractere jridice:
a. drept real accesoriu;
b. drept incesibil;
c. drept temporar.
Cel mai recent răspuns: ely5 , utilizator 21:31, 30 August 2007
,,,se pare ca nu mai e nimeni pe aici......:-/sa inteleg ca sunteti toti la invatat?.....f.bine;)
Gata m-am lamurit, se pare ca cedarea dr. de uzufruct este imposibila, se poate ceda doar beneficiul.
Deci raspunsul corect e b, c.
De ce se mai spune ca legea reprezinta unul din modurile de constituire a uzufructului, din moment ce nu #-omai exista cazuri de uzufruct legal?N-ar trebui sa se considere abrogat implicit art. 518 C.civ.?:-/
DAR UNDE ATI PLECAT FRATILOR , CU TOTII?:)
SUFLA VANTUL PE AICI PE FORUM.:P
Daca nu ai gasit tu in practica niscaiva cazuri de cedare a uzufractului in baza legii, asta nu inseamna ca ar trebui abrogate neste texte de lege:P
Poate au cazut in desuetudine, poate nu.... Timpul ne va spune;)

Alte discuții în legătură

Vindere imobil cu drept uzufruct o1973v o1973v Buna ziua, sunt proprietar de 7 ani pe un imobil cu drept de uzufruct al unui pensionar de 81 ani, fara urmasi, care si-a facut dosarul pentru azilul de ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager nutu_tim nutu_tim Buna ziua, Am o intrebare, legata de uzufructul viager. In 2004 sotia mea a cumparat un apartament, de fapt nuda proprietate, si a trecut in CF pe bunicii ei, ... (vezi toată discuția)
Uzufruct cornelia1605 cornelia1605 buna. daca am un teren si este trecut altcineva pe uzufruct si imi construiesc casa cand o voi lua in folosinta si persoana cu uzufruct pe teren trebuie ... (vezi toată discuția)