avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate andreipalcu

Activitate andreipalcu

Buna ziua. Detin in proprietate un teren in cf este titlu de faneata.
Mentionez faptul ca terenul nu este inclus in fondul forestier national si nu are amenajament silvic !!! Ccu toate acestea pe acest teren se afla o padure. Vreau sa cred faptul ca nu ma poate obliga nimeni sa-i schimb categoria de folosinta sau sa introduc terenul in fond forestier.
Urmand toti pasii necesari pt. exploatare am primit apv-ul de la ocolul silvic.
eu ca si persoana fizica am negociat pretul "arborilor pe picior" cu o persoana juridica. Am facut cu aceasta un contract de vanzare cumparare si urmeaza sa mi se vireze suma in cont. Este vorba de o cantitate de masa lemnoasa pe picior, mai mare de 20 mc
Avand in vedere ca legile sunt interpretabile, am gasit anumite articole care se refera la persoane fizice detinatori de padure - din fondul forestier national.
Ce obligatii am eu ca si persoana fizica referitor la plata impozitului pe acest venit ?
buna seara. am o mare nelamurire...
detin o proprietate privata intabulat, CF cu titlul de FANEATA
este un teren de 4,5 HA pe care se afla de fapt padure in toata regula...arbori de Fag in mare parte, cu consistenta mai mare de 0,4 - termen ce l-am regasit pe diverse site-uri. Daaar in CF este trecut FANEATA. ( NU pasune impadurita sau alte variante !!! )
am intentia de a exploata aceasta suprafata si readucerea suprafetei la forma initiala, adica FANEATA.
M-am adresat unui Ocol Silvic pentru a face demersurile necesare pentru Marcarea arborilor astfel incat sa pot da curs exploatarii in regim propriu sau printr-o firma autorizata. Problema cea mai mare este faptul ca NICI UN OCOL SILVIC LA CARE AM APELAT NU VREA SA FACA OPERATIA DE MARCARE, AVAND TOT FELUL DE RETINERI SAU GASIND ALTE MOTIVE PENTRU A IMPIEDICA OPERATIUNEA DE MARCARE.
Este posibil acest lucru, avand in vedere ca pe al meu CF este trecut titlul de FANEATA si la primaria unde este arondat terenul, este inclus in Registrul Agricol ca si Teren Agricol - Faneata ?
Va multumesc anticipat tuturor,
Numai bine !!!