avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate Anca DDAVIDESCU

Activitate Anca DDAVIDESCU

Buna ziua! Fratele meu a primit de executat 2 ani in elvetia.
A sunat astazi (el mai are de executat 7 luni )si a zis ca il pune in Romania,dar nu stie daca ii dau drumul sau executa restul pedepsei in tara ?
E posibil sa il elibereze?
Mulțumesc
Dupa ce i-am spus ca de fapt voi pleca in Anglia,a fost de acord.
Chiar a spus ca ii este mult mai aproape sa vina sa vada copilul (face 2 ore pana in Anglia,iar pana in Romania ar fi facut mai mult)..si asa nu va pierde nici locul de munca..
Acum zice ca oricum legea ii va face program si la fel il va vedea in Romania sau in Anglia,dar mai bine sa ma stie el aici.
Oricum venea la 8/9 luni sa vada copilul,dar el a vrut într-un fel sau altul sa se razbune cand a auzit ca i-a spus cel mic ca abia asteapta sa plece cu avionul
Cel mic la cunoscut pe asta cu care sunt acum si stiia ca mergem la el ,in Anglia si era foarte incantat...
Stiti cu aproximatie in cate zile ar trebui sa ajungă notificarea precum a fost revocata procura?
Eu tot nu înțeleg.
El spune ca daca nu ar fi anulat procura,tot nu as fi putut iesi din tara,deoarece la ambasada e declarat ca merg in Belgia,chiar daca pe procura scrie străinătate.
Are dreptate?si a zis ca scrie si tarile prin care trec (la ambasada) si nu treceam daca vroiam sa merg in alta tara,decat Belgia
Notificarea nu voi sti de ea,deoarece nu locuiesc la adresa din buletin
Iar cine o va primi (soacra),cu siguranță nu imi va spune.
Mulțumesc pentru sfaturi.
El a spus ca oricum nu puteam trece,deoarece la ambasada a declarat ca merg in Belgia,chiar daca in procura scrie străinătate si as fi fost acuzata de inselatorie daca incercam sa plec in alta tara
Pe procura scrie STRĂINĂTATE.
Deci pot pleca oriunde in Europa,nu?
Nu scrie destinatia pe procura
Scrie doar intervalul in care pot călători
Dupa ce i-am spus unde plec,nu a fost contra,apoi a spus 'lasa ca mai bine stai tu in tara,ca asa vreau eu'
Deci cat la suta as avea sanse sa trec la aeroport?
El a spus ca oricum nu treceam,chiar ma arestau la aeroport,deoarece la ambasada a declarat ca tara unde ar trebuie sa ajung e Belgia,chiar daca pe procura scrie străinătate.
Este adevărat ce spune?
Eu am obtinut procura de la el spunând i ca voi merge la el,in Belgia

Eu as fi plecat in Anglia
Pe procura scrie ca pot calatori in străinătate
Cand am primit procura si ia-m spus unde plec ,a fost de acord
Abia pe 27/09 am biletele.
Sper ca pana atunci sa nu ii vina in cap sa faca declaratie la politia de frontiera :(