avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1352 soluții astăzi
Forum Activitate Irina J

Activitate Irina J

Buna seara!
Apelez la sprijinul Dvs. cu privire la o situatie intampinata saptamana aceasta: parintii mei au fost instiintati, printr-un email, de catre medicul lor de familie asupra incetarii activitatii sale, motivand prin faptul ca CASMB nu i-a mai prelungit contractul existent. Drept urmare, se pare ca toti pacientii acestui medic au fost indrumati sa se inscrie la alte cabinete.
Dupa cateva incercari, parintii mei au intrat in legatura cu un cabinet medical si li s-a confirmat ca vor putea fi luati in evidenta.
Insa totodata, medicul le-a comunicat faptul ca inscrierea la Casa de asigurari dureaza 30 zile, timp in care medicul nu le va putea elibera retete.
Mentionez faptul ca ei sunt dependenti de o un tratament zilnic, insa care nu se elibereaza fara prescriptie medicala.
Intrebarea mea este: din moment ce ei nu sunt vinovati de situatia creata, este posibil ca pentru 30 zile, CAS-ul sa ii priveze de dreptul la tratament? Exista un temei legal in baza caruia medicul sa nu elibereze prescriptiile, desi cardurile de sanatate sunt valide, iar ei sunt pensionari de drept?

Va multumesc anticipat pentru orice rezolutie data.
O seara buna.
Răspuns la discuția Reintegrare la locul de munca
Va multumesc mult!
Buna ziua!
Va rog mult sa ma ajutati cu lamuriri in ceea ce priveste urmatoarele situatii:
1. Ma aflu in CCC, iar termenul de 2 ani pana la finalizarea acestuia este 25.09.2017. Postul ocupat era de Manager. In cazul acesta, angajatorul este obligat de lege sa ma primeasca pe acelasi post si in aceleasi conditii salariale? Sau el imi poate oferi si conditii inferioare, eu sa refuz si in urma refuzului sa imi desfaca CIM-ul?
2. Intentia mea este sa ma intorc in companie inainte de termen (cand copilul implineste 18 luni). Angajatorul este obligat sa ma primeasca sau poate refuza iar eu sa fiu nevoita sa ma intorc abia la implinirea termenului de 2 ani?
3. Daca angajatorul accepta revenirea mea inainte de termen, iar eu obtin dreptul la stimulentul de insertie, cand are angajatorul dreptul legal de a ma concedia? (Am inteles ca acesta este obligat sa ma pastreze pana ce copilul implineste 3 ani si se opreste plata stimulentului. Insa nu sunt sigura de aceasta informatie).

Va multumesc anticipat pt sprijin!!