avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate Ionutzaharia

Activitate Ionutzaharia

Bani disparuti din cont.
Buna ziua,
Intr-o seara m-am trezit cu un mesaj de la banca :sa raspund cu da daca confirm o anumita palta si cu Nu daca o infirm.Stiind ca nu am facut nici o plata am raspuns cu NU, moment in care sistemul bancii blocheaza automat contul.A doua zi am mers la banca sa rezolv problema.
Surpriza a fost cand mi-au zis ca defapt acel mesaj de mai sus se trimite dupa ce banii deja pleaca din cont.Mi-au confirmat ca banii au plecat intr-un cont de revolut-am facut un refuz la plata ,.
A doua surpriza a fost cand mi-au zis ca problema se poate rezolva si in defavoarea mea-ca nu e oblligatoriu sa primesc banii inapoi ca, cineva probabil a facut rost de datele mele (CNP Nr de pe card si NR de tel)si ca, cumva banca nu e raspunzatoare de asta.
Problema este urmatoarea:
-PE nici o aplicatie din aia de mobil nu te poti loga cu datele de mai sus.la logare este nevoie de PAROLA.Nu consider ca e vina mea daca aplicatiile alea se pot sparge atat de usor.banca trebuie sa asigure servicii sigure .
-Nu este vina mea ca respectivul a reusit sa dezactiveze confirmarea platii prin:SMS sau prin logare in aplicatie -asa cum mi se cerea de fiecare data.
-Nu este vina mea ca desi am raspuns cu NU si a doua zi banii erau blocati intr-un cont temporar- banca nu a mai reusit/nu a mai vrut sa ii returneze si au plecat spre Revolut.
-Nu este vina mea ca cineva cu un minim de ifnormatii reuseste sa intre in sistemul bancii.De ce spuna asta?Pentru ca mie mi-au fost retrasi toti banii din cont(pana la ultimul leu- dintr-o singura tranzactie) deci cine a facut asta a stiut exact cati bani am-nu a introdus o suma la nimereala...
Asta inseamna ca daca cineva isi pierde portofelul unde are si buletin si card oricine il gaseste poate sa intre in contul respectivului.Ori asa ceva nu e normal si mi se pare o problema pe care banca o are in sistemul de securitate.LAc e mai avem parole /pinuri si alte masuri de autorizare a unei tranzactii?
Ce parere aveti voi?Ce ar trebui sa fac?Astept de o saptamana un raspuns de la ei si nimic.Am tot vorbit cu operatorii aia la telefon -dar ei nu au acces la alte informatii...Ar trebui sa stau sa astept raspunsul lor?Ar trebui sa fac ceva?Au dreptul sa nu imi returneze banii?Ce solutii am?
Multumesc!

Buna ziua,
As dori sa stiu si eu exact cum functioneaza aceasta lege si care sunt concret normele ei de aplicare ca e o nebuloasa totala.
Am fost astazi la AJFM si am cerut ceva detalii si doamna de acolo zice ca nu se aplica asa cum e ea prezentata pe la tv ca sunt anumite zone considerate a fi defavorizate .
Concret eu daca sunt din Vaslui si vreau sa ma duc sa lucrez in Iasi coform spuselor doamnei respective nu ma incadrez ...
Pai daca nici Vaslui nu e zona defavorizata si cu somaj in floare apoi nu stiu care alta zona e defavorizata....
Deci daca stie cineva concret care sunt normele si cum se aplica va rog sa ma lamuriti...ca doamna de la AJFM era si ea destul de confuza nu prea stia ce si cum mai avea si o varsta apropiata de pensionare....fara a insulta pe cineva prin asta dar parea destul de plictisita si deranjata de intrebarea mea...
VA multumesc!
Răspuns la discuția PFA si contractele de munca
Buna ziua,
Patronul la care lucrez in prezent mi-a propus varianta de a imi face eu un pfa si sa ii facturez lui lunar "prestari servicii " in valoare de 2700 lei.Eu nu ma prea pricep ce si cum deocamdata ca nu am studiat subiectul destul de mult si as dori sa aflu de la cineva avizat cu ce bani raman eu in mana la aceasta suma; in cel mai bun caz si ce implica .
va multumesc.