avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1661 soluții astăzi
Forum Activitate gabriel mihai

Activitate gabriel mihai

Permisul nu mi-a fost retinut, neexistand un agent constatator la postul de politie in raza caruia s-a produs fapta politistul fiind din alt oras cel care conducea masina, si m-a acuzat ca nu i-am acordat prioritate, in cele din urma cerandu-mi sa ma prezint la postul de politie de care face parte din alt oras ca sa discutam
Buna ziua, ieri 16.12 ieseam de le o strada laturalnica pe strada principala, totul bun si frumos am oprit la stop am dat prioritate de trecere iar in momentul incadrarii mele pe banda mea de circulatie din sens opus a aparut masina politiei pe banda mea trecand linia continuua intrand pe banda mea, politistul franeaza brusc se opreste si vine la mine la autovehicul cerandu-mi actele si ca imi suspenda permisul de conducere pentru neacordare de prioritate, mergem la Postul de Politie din localitate acolo nefiind nici un agent disponibil, precizez ca politistul imi scrie datele din buletin si permis pe o agenda a sa si imi zice sa ma prezint a doua zi la postul de politie din alt oras de unde face parte pentru suspendarea permisului in baza marturiei sale, precizez ca nu exista nici un martor decat politistul si doua persoane civile pe care le transporta cu masina politiei. Intrebarea mea este imi poate suspenda permisul un politist care nu se afla in misiune pe raza altei localitati, fara un agent constatator si incheierea unui proces verbal la fata locului?