avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate clavi

Activitate clavi

Răspuns la discuția incadrare juridica
nu exista asa ceva , cred ca nici macar pe tara doar local. nelamurirea mea e ca in 2014 prescrierea pedepsei pana la un an era de trei ani , iar acum 5 plus cele 4 luni iar eu nu inteleg unde ma incadrez
Răspuns la discuția incadrare juridica
Nu am fost in romania din august 2013 de atunci traind si muncind in franta iar cu condamnarea am fost pus in fata faptului implinit stiind de pedeapsa exact in momentul cand politia ma cautat acasa ca sa ma aresteze , atunci m-a sunat mama si mia spus ce se intampla in tara, Am tot asteptat sa se prescrie sau sa se dea cumva admistie pentru fapte fara violenta oricat macar pana la un an dar nimic iar acum dupa noul cod penal ar mai trebui sa stau pana trece 5 ani si 4 luni de la recunoasterea sentintei. Oare nu am nici o cale de atac din cauza ca nu am foft instiintat ca sa ma apar. Va multumesc
Răspuns la discuția incadrare juridica
Am fost condamnat in Turcia in anul 2010 la 4 luni inchisoare pentru un furt din anul 2001 , sentinta ce a fost recunoscuta de statul roman pe 14 februarie 2014 , intrebarea este ca acum codul penal spune in legatura cu prescrierea pedepsei o perioada de 5 ani plus condamnarea iar in2014 era 3 ani , intrebarea mea e ca dupa 17 ani de la fapta tot nu stiu care e termenul de prescriere 3 sau 5 ani. Acum la 3 ani se prescriu doar amenzile iar in urma cu 3 ani si pedepsele cu executare pana la un an. Astept un raspuns , va multumesc
Am o condamnare de 4 luni cu inchisoare emisa de statul turc pentru un furt din anul 2001 , care pe data de 14 februarie 2014 a fost recunoscuta de statul roman .Dupa ce perioada se prescrie . Va multumesc

pentru o fapta care sa intamplat in 2001 am fost condamnat 4 luni cu executare in 2014 , oare nu ma incadrez in vechiul cod penal in care prescrierea faptei era la trei ani actualmente noul cod prescrie doar amenda


[ topicuri conexate ]