avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate Biscuite1

Activitate Biscuite1

Multumesc, dar tot nu am aflat raspunsul daca pot face ceva legal inpotriva examinatorului care a masluit testul. Va rog mult
Contractul de munca a fost desfacut in baza rezultatului poligraf, oferit de examinator. Ce pot face ?
Pe data de 8 decembrie am accidentat mortal cu masina un catel in obictivul in care lucram, insa nimeni nu ma crezut ca a fost pur si simplu o intimplare si am fost obligat sa ma supun unui test poligraf ca sefii mei sa afle adevarul. Totul bine si frumos pana in momentul cind am ajuns in fata examinatorului, un doctor psiholog de etnie maghiara care din start ma gasit vinovat de uciderea catelului cu premeditare. Intrebarea prin care trebuoa sa afle daca am omorat cu premeditare sau nu catelul a fost - Ai omorat joi 8 decembrie cu masina in mod intentionat, catelul ? Raspunsul meu a fost nu, iar aparatul poligraf la bifat minciuna cu toate ca este purul adevar. A doua zi am cerut parerea unui psiholog cu privire la faptul ca aparatul poligraf a bifat minciuna si mi-a explicat ca examinatorul fie cu intentie, sau din rautate a adresat intrebarea intr-un mod in care sa pacaleasca aparatul poligraf. Adica poligraful a bifat minciuna deoarece eu in subconstientul meu stiam ca am omorat catelul, indiferent ca a fost sau nu cu intentie. Daca raspundeam cu da, insemna sa recunosc ceva ce nu am facut. Psihologul pe care l-am cosultat sa aflu de ce ma scos aparatul poligraf mincinos mia spus ca orice aparat poligraf analizeaza intrebarea aflata in primele 2 cuvinte ale frazei de test.Deci intrebarea reala a fost - Ai omorat ? iar in momentul in care eu am raspuns cu nu, ma bifat ca mincinos. Conform psihologului, intrebarea pentru aflarea intentiei mele de a calca sau nu catelu, trebuia enuntata ceva in genul - Ai intentionat joi 8 decembrie sacalci cu masina, catelul ?
In concluzie am fost privat de un test poligraf corect, in urma caruia mi-am pierdut locul de munca. Va rog mult sa-mi spuneti daca pot face ceva legal, impotriva examinatorului care mi-a masluit testul poligraf im defavoarea mea ?