avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate NarcisVN

Activitate NarcisVN

Bună ziua. M-am înregistrat pe site pt. că am nevoie de ajutor. Am o restantă la întreținere din august pană în decembrie anul curent 2016. Am achitat strict întreținerea (fără penalități sau fond de reparații) pană în luna iulie 2016 (inclusiv). Problema a apărut în momentul în care în informarea pe mail a sumelor datorate lunile mai, iunie, iulie nu-mi apar plătite deși eu am plătit și am chitanțe care atestă acest fapt. Am trimis un mail către Președintele asociației în care am atenționat asupra plății crezând că este o greșeală. Răspunsul m-a surprins. Pe scurt îmi zice că prioritar trebuia să achit penalitățile, fondul de reparație și apoi întreținerea. La acest mail mi-a atașat un pdf cu un extras de debit sau ceva asemănător unde nu figurează lunile plătite.
Două dileme am. 1.Eu vroiam să achit prioritar întreținerea pt. a nu mi se mai percepe penalitățile. De ce mi se impută altă prioritate la plată din moment ce asociația este afectată de neplată acesteia.(Venind cu plata la zi urmam să achit și penalitățile și alte datorii. Nu stau prea bine cu banii și vreau să opresc penalitățile pt. a ieși din cercul vicios al restanței) 2.Bănuiesc că banii pentru respectivele luni plătite ce apar neachitate au fost mutați în plata altor lucruri. Este legal sa schimbi uzul unor bani intrați într-un cont pentru plata unui lucru care este precizat și atestat prin chitanță? Eu am plătit lunile, am chitanțele care atestă plată dar la asociație aceste plăți nu figurează. Este normal să bănuiesc că au folosit pentru alte plăți acei bani? Precizez că avem o firmă care face administrația iar plata am efectuat-o prin bancă. Mulțumesc