avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielZRX

Activitate GabrielZRX

Sotia momentan este in CM datorita unor probleme de sanatate si nu stie exact cand se poate intoarce la locul de munca, este posibil sa intre in CRM (concediu de risc maternal) si de acolo in prenatal pana la data nasterii, toate aceste lucruri afecteaza cu ceva sau impiedica obtinerea indemnizatiei respective?
Buna ziua,
Sotia mea este insarcinata in 15 saptamani actual si are un CIM pe perioada determinata cu data incheierii pe 09.06.2017, privind situatia actuala, angajatorul este obligat sa-i prelungeasca CIM?

In caz ca angajatorul nu-i mai prelungeste CIM ce este de facut?

La aceasta firma lucreaza din 09.09.2016 si respectiv pana in 09.06.2017 ar avea o vechime de 10 luni, pana in momentul incetarii CIM.
Pentru a beneficia de indemnizatia respectiva este necesar sa aibe minim 12 luni cotizate, la acelasi angajator sau se poate cumula vechimea indiferent de institutie?... in cazul ei sa cumuleze cele 12 luni de cotizatie?
Respectiv 10 + 2 luni de la institutia anterioara, cele 12 luni de cotizatie trebuie sa fie, ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului sau se considera orice 12 luni de cotizatie din ultimii 2 ani, aici ma refer in cazurile in care nu exista continuitate la locul de munca.

Mentionez ca angajatorul a fost instiintat in legatura cu sarcina, avem si nr. de inregistrare de la ITM privind situatia, am mers pana acolo pentru ca nu am avut incredere in angajatorul respectiv ca urmeaza procedurile legale.