avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate Uca2017

Activitate Uca2017

Poate, dumneavoastra stiti mai bine decat medicii psihiatrii care au tratat copilul. Va pot asigura insa, ca acest copil a fost sanatos, vesel, sociabil, facea baschet si inot. A fost obligat sa mearga 3 luni la aceasta consiliere . Abia spre sfarsitul sedintelor am simtit ca se intampla ceva cu copilul. Am urmat pasii firesti: medicul de familie. Acesta ne- a trimis catre psihiatrie. Dupa mai multe evaluari i s- a pus diagnosticul. Eu nu am spus ca ,, a luat depresia" . Medicii au hotarat care a fost cauza depresiei, nu eu. Tot ei mi - au spus , NU trebuia sa- l oblig sa duca sedintele pana la capat, daca lui nu i_ a placut. Asa ca, nu va mai grabiti sa acuzati. Poate ,consilierea are efect la un copil mic, insa la unul de peste 11-12 ani... ma indoiesc, mai ales daca minorul a primit si corectii in rrarele vizite facute de catre tatal ,, iubitor".
Domnule, mi- am dus fiul de 12 ani la consiliere, impotriva vointei lui. Nu ma puteam opune. S- a incercat "apropierea " minorului de tatal pe care nu- l cunostea. Practic il vazuse in 12 ani , de maxim 7--8 ori. Copilul nu a primit consilierea asa cum s- a dorit.Ce s- a intamplat dupa ... groaznic!!!Copilul a facut depresie. A fost tratat cu antidepresiv 9 luni , de medic psihiatru. . Sechele au ramas. Muuulte. . Ii pasa cuiva ca acest copil a fost traumatizat psihic??? Ii pasa judecatorului , care a considerat ca acest copil , la 12 ani trebuie sa faca consiliere si sa- l oblige sa mearga in vizita la tatal sau,conform hotararii judecatoresti? Va raspund eu : NUUU!! Tatal sau, de un an si jumatate nu si--a mai arata fata, iar acum, vrea daune cominatorii, pt nerespectarea programului de legaturi personale cu minorul. Al cui INTERES il urmarim??? Al minorului?? Nu cred!!! Asa ca, dragi parinti, aveti grija de sanatatea copiilor dumneavostra , acesta este interesul nostru, al parintilor!!