avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate Vladutwow

Activitate Vladutwow

Răspuns la discuția Act Aditional
Multumesc din toata inima mea Domnul Cyan pentru ajutor ! Mi-ati luat un gand greu de pe inima . V-am dat "aplauze" . Multumesc si celorlalti . Un an nou implinit Domnul Cyan ! Ati facut un om fericit acum. Respectele mele pentru rabdarea acordata !
Răspuns la discuția Act Aditional
Nici nu se pune problema sa-i plateasca suplimentar . Aici s-au taiat din salarii ca merge firma rau,chiar lor,celor care ne-au invatat. . De-aia vreau sa plec , ca anul acesta ma insor si mi-as lua si eu o casa prin banca ca oamenii, si firma e prea nesigura sa risc ceva
Răspuns la discuția Act Aditional
Mda , nu au ce sa-mi faca .
Răspuns la discuția Act Aditional
Hei vad ca stiti de cnc :D 4 ore faceam practica cu un angajat , si alte 4 ore teorie cu programatorii(unul dintre programatori ne-a spus inainte sa-si dea demisia ca actul aditional e doar sa ne tina la firma, sa ne sperie , ca nu e nici o firma angajata sa ne specializeze)Daca vrem sa pleca, sa plecam linistiti. .Teoria a fost sustinuta intr-o camera mica , cateodata aveau proiector la ei , cateodata nu . Depinde , uneori uitau laptopul sau nu conta, alta data stateam la tigara cu ei etc etc . Ne-au povestit de mai multe masini cnc cu programe diferite , fiecare programator in parte (cu vreo 3 am facut )ne-au dat si ceva suport de curs luat de pe google . :) Si da , ne si aratau axa x y , doar ca nu se prea pricepeau oamenii :)) tot timpul chemau pe angajatul mai vechi ca dc nu merge "chestia aia" :))
De diploma nu stiu daca are recunoastere nationala , oricum nu are nici o logica , pe mine m-au pus la rectificare , la fel si pe restul strunguri freze, nici-unul cnc . SI NU AVEM NICI O DIPLOMA PRIMITA. In contract suntem trecuti "manipulator marfa" ca cica nu ne poate trece din prima "operator CNC"

Am dat ceva examen "cica" cu angajatul de la practica , ne-a dat sa facem o piesa , pe care ne-a dat note pe o hartie , si in functie de note , seful mare ne-a repartizat la masini mai grele sau mai usoare . Nu am semnat nimic sau etc . A fost doar asa un examen dupa ce am terminat cursul , sa vada daca am prins ceva sau nu . Neimportant , gen , sunt cu dumneavoastra in masina si imi spuneti sa schimb viteza , sa vedeti daca stiu :)
Răspuns la discuția Act Aditional
Incep sa prind curaj :D Au fost cursuri teoretice si practice .

Cursurile au fost tinute de ANGAJATI NORMALI DIN FIRMA , care pe urma si ei si-au dat demisia =D> ( le-au taiat din salariu) anajagati absolut nomali la firma , unul din ei avea vechime vreo 5 luni :)) .

Sa inteleg ca nu prea au ce-mi face daca nu e nimic oficial , nu ? eu asa stiam...dar am zis sa va intreb totusi ca sa stau linistit . Nu fost nici o firma specializata , pur si simplu simpli angajati care ne aratau cum sta treaba .

Apropo . putin off topic , Un coleg , care si el era cu mine , amand2 acelasi contract . A plecat de vreo 3 saptamani,1 luna. doar a anuntat ca nu mai vine , si nu a patit nimic . Nici o instiintare , absolut nimic . Probabil de-aia ca nu au ce sa faca , doar asa sa ne sperie , sa ramanem .
Răspuns la discuția Act Aditional
Exact asta mi-a spus cineva de la firma , nu au ce sa-mi faca pentru ca nu sunt "cursuri oficiale" facute de o firma externa specializate pe asa ceva . In firma , firma angajatoare ma invatat sa fac anumite lucruri ( mecanica ) ca la scoala . Instruire la locul de munca cum ar veni...ce se face oriunde zic eu.
Nu scrie nicaieri ca se va majora salariul .
Diploma de absolvire cica urma sa vina dupa aceste 2,3 luni ce le-am facut , sa invatam sa prindem un surub :)) si inca 4 luni de ucenicie la o masina alaturi de un om mai vechi,urmand sa ne dea ceva act de calificare . Eu am stat 3 luni , azi le-am spus ca nu mai merg .
Discuție Act Aditional
Buna ziua .
Lucrez si eu la o anume firma , care mi-au facut un act aditional pe care l-am si semnat (totul era bine si frumos atunci) care zice :
- sa participe la cursul de "operator masini unelete cu comanda numerita " organizat de sc etc
- sa obtina certificatul de absolivre ( nu mi-au dat nimic desi sa terminat cursul acela 3 de 3 luni ) , in caz contrar urmand sa achite contravaloarea cursului plus cea a cheltuielilor ocazionate de formarea profesionala pe durata cursului, in cuantum de 4000 rom.
-sa lucreze la S.C etc timp de 3 ani de la terminarea cursului achitandu-se de sarcinile primite conform contractului de munca .
In acceasta perioada angajatul nu va putea avea initiativa incetarii contractului de munca .
In cazul in care angajatul nu respecta obligatia asumata conform mai sus , respectiv paraseste din propia initiativa , se obliga sa plateasca societatii sc etc suma de 9.450 ron, reprezentant valoarea formarii profesionale si cheltuielile ocazionate de formarea si perfectionarea profesionala, proportional cu perioada nelucrata din perioada de 3 ani stabilita conform prezentului act aditional .
Prezeentul act aditional face parte integranta din contractul individual de munca nr 4724/8.09.2016 si intra in vigoare de la data semnarii .

Va rog cine are rabdare sa citeasca ....am scris exact ce scrie in actul aditional . Trebuie sa spun ca eu nu am primit nici o diploma sau etc . Ceva de genul instruire la locul de munca pana acum . Azi le-am zis ca nu mai vreau sa merg , nu s-au tinut de cuvant ca imi vor creste salariul , si mi-am gasit ceva mai bun .
Voci din firma spun ca nu au ce sa-mi faca ....e doar o sperietura sa ne tina acolo pe cei noi . Va rog , please help . Au dreptul sa-mi ceara 9000 ron , chiar daca nu mi-au dat nici o diplomna, absolut nimic ....??