avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate vlad-n

Activitate vlad-n

Răspuns la discuția anexa-clauza confidentialitate
Din păcate 80% din informatiile dobandite la vechiul loc de munca sunt informatii pe care noul angajator le oferă si el....deci in concluzie o parte mare din informatii sunt practic comune(aici ma refer in speta la baze de date,produse,tehnici de vanzari).....e ca si cum ai migra de la pepsi la coca-cola in principiu.
Buna ziua,

In urma cu ceva timp la semnarea CIM am primit o foaie de hârtie,care nu era din cate stiu eu act aditional la CIM,clauza de confidentialitate intr-un singur exemplar care nu mi-a parvenit de atunci.Era vorba de o clauza de confidentialiate standard cu privire la date,clienti,bani etc.

In urma tensiunilor si unei oferte de la un concurent direct am decis sa parasec compania.

Întrebarea mea este daca fosta companie se poate întoarce împotriva mea si cum va putea sa demonstreze faptul ca nu am trădat clauza de confidentialitate?

Mentionez ca amândouă organizatiile au acelasi profil de activitate iar clientii lor, care sunt in contact direct cu mine,sunt sub contract cu ambele societati.

Va multumesc