avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate IONELA POPA

Activitate IONELA POPA

O societate comerciala cu raspundere limitata (SRL) a fost autorizata de catre Ministerul Invatamantului pentru activitatea de Gradinita cu program prelungit. In baza Ordinului Ministrului Invatamantului, societatea respectiva a primit un de la ANAF un cod fiscal separat, dobandind astfel personalitate juridica. Din acest moment, Gradinita a functionat pe noul numar de inregistrare fiscala, figurand in vector ca platitoare de impozit si contributii la salarii, fara impozit pe profit venit si fara TVA. Lunar a inregistrat veniturile si cheltuielile gradinitei, intocmind o situatie contabila separata de cea a SRL-ului initial. Practic, SRL-ul si-a tinut contabilitatea conform datelor din vectorul initial (Platitoare TVA, impozit profit, etc), iar gradinita a functionat ca un ONG, intocmind balanta lunara, desi in denumirea Gradinitei apare SRL. Legislatia nefiind foarte clara, va rog sa ma indrumati ce Situatie contabila anuala (Bilant) trebuie sa intocmesc pentru aceasta Gradinita? Este ONG sau SRL? In afara de nr. de inregistrare fiscala de la ANAF nu am nici un numar de inregistrare (de la Registrul Comertului sau de la Judecatorie). Actul de infiintare este Ordinul Ministrului Invatamantului. Fac bilant de ONG desi in denumire am SRL? In balanta nu am cont de capital (1012) deoarece nu s-a constituit prin aport de capital al vreunui asociat ci a aparut doar prin acea autorizare. E corect?
Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu o opinie privind impozitarea tantiemelor primite de catre o persoana rezidenta romana , memebru in Consiliul Director al unei societati din Cipru, in ce tara se realizeaza impunerea ?
Avand in vederea ca societatea din Cipru este rezidenta in Cipru, se aplica conventia de dubla impunere intre Romania si Cipru

Multumesc frumos,