avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1408 soluții astăzi
Forum Activitate Eliza.88

Activitate Eliza.88

Discuție poprire salariu
Buna ziua. Sotul meu are mai multe credite pe numele sau (banci si ifnuri). Din cauza unor probleme mari financiare, nu am reusit sa platim o perioada lunga. Dupa cat timp de la darea in judecata se va face poprirea pe salariu? Avand in vedere ca sunt multe credite, poprirea se va face pe 1/3 sau 1/2 din salariu? Multumesc
Răspuns la discuția Proprire salarii-executare silita
Am citit ca nu se poate face proprire pe indemnizatie. Daca e asa, ne vom axa sa platim cat mai mult din datoriile pe numele sotului, sa le punem pe cele pe numele meu pe planul 2, pana voi termina ccc...e ok asa?
Răspuns la discuția Proprire salarii-executare silita
Stam intr-o casa batraneasca, nu avem acte pe ea, eu am pe adresa din buletin adresa socrilor , nu mi-am mai schimbat buletinul.
Buna ziua. Din cauza unor probleme financiare ( sotul si-a pierdut locul de munca in august), am ajuns in situatia executarii silite din partea bancilor si IFN-urilor. Momentan nu am fost dati in judecata, insa suntem constienti ca acesta este urmatorul pas, pentru ca avem foarte multe datorii adunate si pe numele lui si pe al meu si nu reusim sa ajungem la zi. Cand si-a pierdut locul de munca am vorbit cu creditorii si nu au avut cum sa ne ajute, sa ne dea ragazul pt a rezolva problemele, iar dobanzile s-au tot adunat si nu am avut cum sa facem rost de bani de la rude sau cunostinte pentru a scapa macar de jumatate din ele. Sotul meu si-a gasit de munca intre timp, eu voi intra de pe 10.11 in prenatal. Noi mai avem o fetita. Care este urmatorul pas? Imi pot face proprire pe indemnizatia de crestere a copilului? Sau ii vor face doar lui proprire, 30% din salariu? Pe numele sotului avem o masina ( veche , din 2003- pe piata nu valoreaza nici 2500 lei). iar pe numele meu mai avem doar un televizor, restul lucrurilor le-am vandut pentru a mai plati din datorii. pot veni sa ne ia din casa masina de spalat , frigiderul si aragazul? ...nu sunt valoroase, au 3-4 ani de cand le avem...multumesc pentru eventualele raspunsuri...
Discuție Refinantare
Buna ziua, as dori sa fac o refinantare, dar nu inteleg prea bine ce si cum
. anul trecut am luat un credit de 8000 lei, cu tot cu dobanda a ajuns la 11000... Am platit 9 rate, si as vrea sa fac o refinantare si sa mai iau 2000 lei. Din rata de la brd mai am de platit 9500 lei. Pentru refinantare, se vor calcula cei 9500 lei+ 2000+ dobanda bancii nr.2, sau se va scade ceva dobanda din cei 9500 lei? Multumesc